avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate neag florin

Activitate neag florin

Buna,

Anul acesta mi-am dat demisia de la o irma deoarece eram plecat prea mult timp in delegatii si firma respectiva nu platea diurna minima legala. Acum cateva zile m-a sunat un coleg ca sa imi zica ca au primit un mail de la firma care spune ca o sa le returneze diferenta de diurna pe anul 2012 pe care nu leau platito. Intrebarea mea este eu am dreptul sa mai primesc acea diferenta? Ar trebui sa fiu informat in legatura cu aceasta decizie sau prin faptul ca mi-am dat demisia firma respectiva nu mai este obligata sa imi acorde diferenta respectiva.
Multumesc frumos
Răspuns la discuția plata apei potabile
in primul rand pretul este asa cum vam spus per metru cub per persoana, iar in al doilea rand eu vam dat doua exemple , unul al famileiei mele cu 3 persoane, iar al doilea al vecinilor mei care sunt 4 persoane, iar la amandoi plata se face in acelasi mod , defapt a intreg blocului presupun, in al treilea rand avem apometre si ni se ia citirea la apometre iar consumul de apa care este inscris pe apometru se inmulteste cu numarul de persoane din apartament ( aici fiind marea ilegalitatate), in al patrulea rand administratorul nea spus ca el este legea si face ce vrea.
Răspuns la discuția incalzire pe lemne la bloc
Acest bloc este prevazut cu horn normal folosit ca atare nu este vorba despre aerisirile care sunt la baie si la bucatarie , locuiesc intrun oras unde nu exista sistem de incalzire, mai am o vecina dintro alta scar tot la parter care face focul cu lemne si ia nu a avut probleme.
Răspuns la discuția plata apei potabile
sa va raspund la intrebare , la asociatia noastra asa se plateste apa este pus si afis cu 3,35 lei/mc/pers si asa ne si iau banii, adica avem 10 mc de apa consumati inmultiti cu 3, 35 de lei 33,5 lei inmultit cu 3 persoasne rezulta un total 105 ron si atata trebuie sa platim.
Am o nelamurire privind modul cum se plateste apa potabila la asociatia noastra de proprietari. Apartamentul nostru este dotat cu apometre iar noi platim apa consumata astfel: 3,35 lei/ metrucub/ perssoana, ceea ce mi se pare cea mai mare aberatie adica daca noi locuim 4 persoane in apartament si am consumat 10 metrii cubi de apa pe luna defapt noi platim 40 de metrii cubi pentru ca suntem 4 persoane, vreau sa va intreb este LEGALA aceasta modalitate de plata???
Va rog sa ma ajutati?
Buna seara. Am si eu o problema cu un vecin. Blocul este prevazut cu horn din constructie si de curand mi-am instalat o soba pe lemne. Eu stau la parter, iar vecinul respectiv la etajul doi (bloc cu 4 etaje). El spune ca are o fisura in horn si ii iese fum in casa. Vreau sa stiu daca are dreptul sa desfinteze hornul si sa ma hartuiasca din aceasta cauza. Nu cred ca este problema mea ca el are o fisura in horn. As vrea sa stiu si eu legea privind incalzirea pe lemne la bloc si daca am vreo obligatie fata de acest vecin