avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel8

Activitate gabriel8

Parerea mea este sa accesati acest link,sigur va va ,,lumina'' in mai multe privinte!Bafta!

[ link extern ] /
Răspuns la discuția Permis de conducere suspendat
din moment ce recunosti ca ai baut,presupun ca,cunosti legislatia in vigoare care prevede consumul de alcool si conducerea autovehiculelor pe drumurile publice,in realitate pana si dvs va recunoastevi vina,atunci de ce doriti sa contestati un fapt real pe care il si mai recunoasteti?!aaaaa,uitasem asta-i trasatura nationala la noi romanii,sa contestam realitatea!Frumos.......
Răspuns la discuția Sechestru pe conturi.
Pentru av. matahachiro:Eu aveam cunostinta ca noul cod de procedura civila prevede ca anumite venituri nu pot fii supuse executarii silite:

Venituri care nu pot fi poprite niciodata

Codul de procedura civila stabileste si care sunt veniturile care nu pot fi poprite, indiferent de datoria care este urmarita.

Mai exact, nu pot fi supuse popririi:
? sumele care sunt destinate unei afectatiuni speciale prevazute de lege;
? sumele reprezentand credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte;
? alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, care nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii;
? sumele necesare platii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data infiintarii popririi.

Ori,in cazul meu indemnizatia de persoana cu handicap nu ar trebui sa faca obiectul executarii silite deoarece este data de legi speciale (cred eu)!
In alta ordine de idei,tot codul de procedura civila stabileste anumite cote maxime ce se pot retine din venituri:

Astfel, salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii, respectiv pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Deoarece cele 2 banci au instiinta casa de pensii care mi-a retinut cota legala din pensie,de ce mi-a fost blocata si restul din pensia de boala intrata in contul meu?!Banca unde am conturile cu card atasate,stie ca ,casa de pensii a operat (si opereaza in continuare,luna de luna)retinerea in baza acelorasi hot.judec.innainte de a vira pensia de boala in contul bancii;cu toate acestea,banca a considerat ca si ea (banca),trebuie sa-mi blocheze pensia de boala dupa ce deja mi se opereaza retinerea de casa de pensii!

Buna ziua.
Ma confrunt cu o situatie a carei legalitate este indoielnica (parerea mea),si doresc sa ma ,,luminati'' vis'a'vis de aceasta problema,cu rugamintea ca numai cei avizati sa posteze sfaturi.
Sant pensionat anticipat,de boala gr.3,revizuibil anual,si in acelasi timp si persoana cu handicap gr.2 (accentuat) definitiv.Pentru incasarea pensiei ,,de stat'' si a indemnizatiei de pers.cu handicap mi-am deschis la o banca 2 conturi cu carduri atasate,unde i-mi sant virati banii lunar de catre cele 2 institutii (Casa de pensii si asistenta sociala).In urma cu cativa ani,am contactat 2 credite de nevoi personale de la alte 2 banci.La acel moment eram angajat cu jumatate de norma (4 ore/zi) cu contract pe perioada nedeterminata.Sa fiu sincer,ma descurcam onorabil cu cele 2 rate,utilitatile,medicamente,hrana s.a.m.d.avand salarul mediu pe economie si bonuri de masa.La un moment dat,firma unde lucram a facut disponibilizari in masa,eu regasindu-ma pe acea lista.Si iata ca m-am trezit in incapacitate de a sustine pe mai departe cele 2 rate la imprumuturi.Am solicitat si primit de la fostul angajator o adresa din care sa rezulte ca nu mai sant angajatul lor,si deci nu mai realizez acele venituri de la data contactarii creditelor (efectiv ramasesem cu pensia de 350 ron si indemnizatia de pers.cu hadicap de 234 ron);adresa ce am depus-o la sediile celor 2 banci (filiale din judetul meu),in speranta reesalonarii ratelor.n-am mai primit nici un raspuns,pana cand a sosit o hot.judecatoreasca de executare silita,concomitent cu o instiintate din partea casei de pensii,prin care ma anuntau ca ei,casa de pensii i-mi retine o anumita suma din pensie,innainte de-a o vira in contul meu.Surprinderea mare a fost cand am vrut sa retrag numerar cu cardul,si am constatat ca sant blocate ambele conturi.Mergand la banca unde am conturile deschise,cei de acolo mi-au spus ca au primit o copie dupa hot judec.din partea bancilor unde aveam creditele restante,si in baza acestor hotarari,banca a dispus blocarea totala a conturilorsi cel de pensie,si del de indemnizatie de handicap!Nu sant o fire ,,certareata'',intotdeauna ,,am lasat de la mine'' numai sa fie bine,parintii m-au sfatuit sa astept ca poate s-a facut o greseala,ca poate o vor remedia,ca poate...ca poate...!Dar deja au trecut 6 luni de cand eu traiesc pe spinarea parintilor care si ei sant pensionari!De 6 luni nu am acces la conturi,va rog frumos,sa ma sfatuiti ce demersuri trebuie sa fac,pentru a avea din nou acces la veniturile de subzistenta,alte venituri nemairealizand!Acestea fiind spuse/scrise,va multumesc anticipat pentru raspunsuri si chiar si numai pentru lecturarea celor expuse.
Buna ziua,
Pentru inceput va expun foarte pe scurt situatia mea:in urma unui accident de munca in 1996,si a 33 de interventii chirurgicale efectuate in timp,in august 2006 mi-a fost amputat piciorul stang.Am depus actele la comisia medicala pentru pers.cu handicap din Buzau,am primit decizia definitiva cu incadrarea in gr.2 (accentuat).La comisia medicala pentru pensia de stat,am fost chemat in fiecare an la revizuire inca din 1997,si chiar dupa 2006 dupa amputatie.Sant constient ca aceasta afectiune a mea (amputatia),nu este o afectiune tratabila,care in urma unui tratament sa se vindece sau sa se amelioreze de la un an la altul.Dupa amputare sant umilit an de an prin drumuri la medici,ore nesfarsite de asteptari (in picioare)pe la diverse cabine medicale pentru obtinerea avizelor medicale,din care sa rezulte ceva ce se vede cu ochiul liber:faptul ca nu am un picior.Ieri am avut comisia,si mi-au dat cu revizuire pentru 2012. 24.07.Gata!Nu mai suport atata umilinta!Vreau sa dau statul roman in judecata!De felul meu sant foarte rabdator,dar nu mai suport sa fiu umilit mai departe.Asistenta doctorului de la comisie mi-a spus ca voi fii chemat anual la revizuire,pana voi implini varsta de pensionare (65 ani)!Chiar si fara un picior,SANT TOTUSI OM!MA SIMT OM!Si ca atare,pe langa obligatii am si drepturi.Vreau sa ma consiliati (in timp util)in acest demers ce vreau sa-l demarez.Din start va spun ca voi solicita doua lucruri instantei de judecata:despagubiri morale pentru umilinta indurata in toti acesti ani,si modificare (in termen de 90 de zile de la emiterea hotararii judecatoresti)legislatiei in privinta reviziilor medicale,ca persoanele cu orice fel de amputatie sa fie nerevizuibile!Sant convins ca nu sant singurul in aceasta situatie in aceasta tara,si deci ma simt obligat ca prin acest demers al meu sa pot ajuta si alte persoane,pentru a nu mai trece prin ceea ce am trecut eu.Macar atat sa pot face pentru cei mai putin favorizati de soarta.
Inca o data,va rog sa ma ajutati numai cu sfaturi calificate,si va multumesc anticipat (chiar si numai pentru lecturarea acestui post).
Aceste documente mi se solicita la ASL (spitalul teritorial) pentru a fii luat in evidenta,sa-mi aleg un doctot de familie,sa beneficiez de facilitatile de aici la controale,retete,planuri tarifare.Iar pentru a nu astepta 9 luni de zile,sa merg la o comisie medicala de aici pentru a constata ei ca n-am un picior si ca da,cu adevarat sant persoana cu handicap,am nevoie de aceste documente.
Am o mare nedumerire pe care sper s-o rezolv aici.Este vorba despre mine,si voi incerca sa expun situatia pe scurt::
In anul 1996 in urma unui accident de munca,am fost scos la pensie pe caz de boala (gr.2) revizuibil anual.In 2006 ca urmare a multiplelor erori medicale din acesti ani scursi de la accident,am fost nevoit sa accept amputarea unui membru inferior (1/3 medie superioara coapsa).Am depus dosarul complet la comisia de expertiza a persoanelor cu handicap din Buzau si am fost incadrat la gradul accentuat fara insotitor.Aceasta decizie este definitiva,nerevizuibila ca la pensia de stat.La comisia pentru pensia de stat am depus in 2005 o cerere prin care solicitam schimbarea incadrarii (din gr.2 in gr.3),pentru a putea lucra cu jumatate e norma.La ora actuala sant tot in gr.3 la pensia de stat.In ultimii 3 ani n-am mai reusit sa-mi gasesc un angajator serios,si drept urmare de 10 luni sant in Italia,lucrez ,,la negru'' ca paznic de noapte la un patron ce are un spatiu inchiriat la alti 3 patroni.Cazarea n-o platesc,nici mancarea.Vreau sa ma stabilesc aici,in Italia deoarece in tara mor de foame la propriu.Cel putin aici sant util,sant respectat si nu in ultimul rand platit (e drept ca foarte putin) pentru munca ce-o prestez.Cei de aici i-mi cer un document din care sa reiasa ca sant persoana cu handicap,definitiv,ce procent din capacitatea de munca am pierdut si cat mi-a mai ramas,daca a fost accident casnic sau de munca.Mai vor si un document din care sa reiasa ca sant inregistrat in plata ca pensionar,cu toate cotizatiile la zi,vechimea ca pensionar.Fisa medicala de la dr. de familie (cred eu).Toate acestea dupa ce le obtin,traduse in italiana,legalizate si apostilate.Intrebarea mea este:ma poate indruma cineva,unde,cum,si-n ce fel pot obtine aceste documente?Detaliile i-mi sant folositoare,deci va rog sa nu le omiteti,in cazul ca veti posta.
Multumiri anticipate .
Stima gabriel8.