avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_09

Activitate adrian_09

Am un teren agricol care l-am cumparat in anul 1990.Pana acum cei de la primarie nu mi-au zis ca as acea de platit vreun impozit pentru el dar acum cand am vrut sa platesc restul de bani pentru impozitul pe anul trecut al altor locuinte care le detin mi-au zis ca am de platit restul de bani plus vreo 700 de lei care reprezinta aproape jumatate impozit pe terenul agricol iar cealalta jumatate penalizari care se aplica pentru ca nu am platit la timp impoztul pentru acest teren.Mi se pare nedrept sa platesc penalizari pentru o suma de care nu am fost anuntat pana acum ca o am de plata.Cei de la primarie zic ca eu as fi de vina pentru ca atunci cand am cuparat terenul nu l-am declarat la impozit dar eu am fost atunci la primarie si l-am declarat la registrul agricol.Va multumesc!
Răspuns la discuția Reparatie acoperis bloc
am primit raspunsul ca cererea care am facuto de la presedintele de asociatie in care spune ca acoperisul a fost facut in regie proprie si ca daca vreau sa il repar sa cer acordul tuturor proprietarilor ca asociatia nu se poate implica deoarece nu a colectat un fond de reparatie!
Intrebarea mea este cum pot sa il repar daca nu pot sa conving vecinii si daca nu dispun nici de banii necesari pentru a il repara in totalitate?
Răspuns la discuția Infiintare firma import
Nu poate nimeni sa ma ajute?deoarece as vrea sa deschid societatea cat mai repede si imi trebuia un sfat din partea voastra! Multumesc!
Răspuns la discuția Infiintare firma import
Centralele care vreau sa le montez sunt cu deseuri lemnoare.Nu sunt pe gaze.Pentru centralele care nu funcioneaza pe gaze naturale nu trebuie autorizatie ISCIR.Pe mine ma intereseaza in special metoda de plata si modul cum fac intrarile pe firma daca nu am facturi in limba romana.
De cateva saptamani m-am hotarat sa imi deschid un SRL care sa aiba activitate conform codului CAEN nr. 4322 :"Firme din domeniul de activitate Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat".

Ideea este ca ce vreau eu sa montez (centrale termice) vreau sa le aduc din China. Imi puteti ce ar trebui sa fac ca sa pot sa import aceste produse?cum ar trebui facuta plata (prin ce metoda) catre firma din China de la care o sa import?ce facturi o sa folosesc?cele emise din China sau cele emise de vama?
Răspuns la discuția Reparatie acoperis bloc
dar daca l-as face din banii proprii cum ar trebui sa fie facuta alegerea firmei care o sa execute reparatia?pot sa aleg orice firma sau ar trebui sa fie facuta o sedinta cu proprietarii in cadrul asociatiei?
Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc iar in urma caderilor mari de zapada acopreisul acestuia s-a rupt, eu avand infiltratii considerabile de apa in apartament!

Am facut o cerere catre asociatia de proprietari in care am cerut repararea acoperisului, dar administratorul mi-a zis ca acest lucru nu se poate face deoarece nu i-a aprobat nimeni un fond de reparatii!

Vreau sa va intreb care sunt conditiile legale in care se poate face reparatia, tinand cont ca vecinii nu vor sa participe financiar la aceasta operatiune iar garantia acoerisului a expirat!

Pot sa dau in judecata asociatia de prorietari pentru pagubele produse in apartamentul meu de aceste infiltratii?care ar fi pasii care ar trebui sa-i urmez?
Discuție uscatorie
Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu mai multe scari, fiecare scara avand uscatorie proprie.Unul dintre locatarii din scara in care locuiesc vrea sa ia el uscatoria deoarece este langa apartamentul lui.Intrebarea este daca poate sa o ia daca eu nu ii semnez , tinand cont si de faptul ca geamul uscatoriei este in balcon la mine?