avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate luciandang

Activitate luciandang

Răspuns la discuția BO refuzat la plata .
Am avut BO avalizat in nume propriu de la un individ (in urma cu aprox 2 ani). Mi-a fost refuzat si l-am executat silit. Nu am avut ce sa i-au nici de pe el si nici de pe societate. Actiunea e in continuare in justitie insa slabe sanse sa mai recuperez ceva. Poate doar sa raspunda penal.

Iti urez bafta!
Multumesc!
Răspuns la discuția BO refuzat la plata .
Incearca sa-ti iei marfa inapoi daca nu a folosit-o (si daca zice ca a fost de proasta calitate n-ar fi trebuit s-o foloseasca deci teoretic ar putea sa ti-o returneze)
Răspuns la discuția programul rabla 2010
In 2008 am dat o masina la programul RABLA (conform prevederilor legale din 2008). Masina a trebuit radiata iar pentru aceasta a trebuit sa prezint toate actele (talon, carte de identitate) + dovada platii impozitelor la zi. Nu cred ca s-au schimbat prea multe.
Nu!
Insa nu am reusit sa ma fac bine inteles din mesajul de la inceput, deorece eram si sub influenta faptelor intamplate la momentul respectiv. Supararea mea care m-a facut sa pun intrebarea asa cum am formulat-o consta in faptul ca din patru posesori de permise auto (doi dintre posesori fiind soferi de peste 20 ani) care eram in masina niciunul nu a inteles din semnalele politistului ca ar fi trebuit sa oprim noi sau ca ar fi trebuit sa opreasca vreun participant la trafic. Deoarece semnul facut de acesta nu era niciunul din semnele pe care le stim cu totii (nu ma refer la mine deoarece nu conduc decat de 10 ani ci la cei mult mai experimentati ca mine). Am priceput din semnul politistului doar ca vrea sa incetinesc pentru ca acesta sa traverseze de partea cealalta a strazii.
Tocmai pentru faptul ca nimeni din masina nu a inteles altceva din semnalele politistului, am tras pe dreapta la aproximativ 30 metri mai in fata (unde am avut loc, in fata unei statii de taxi). Ne-am uitat cu totii sa vedem daca politistul vine sau nu inspre noi, daca intradevar politistul are sau nu si alta treaba cu noi, insa acesta disparuse din raza noastra vizuala. Am inteles ulterior ca acesta de fapt deja se urcase in masina lui, a asteptat sa plec pentru a veni dupa mine.

Dar faptul e consumat, m-am resemnat, o sa-mi ispasesc pedeapsa si o sa ma invat pentru viitor. Probabil ca pe viitor ma voi da jos din masina si ma voi duce la el, il voi trage de maneca sa-l intreb daca a incercat sau nu sa ma opreasca.
Daca vreau sa deschid un depozit de materiale de constructii pentru care vreau sa autorizez Cod-ul Caen 4673 (Comert cu ridicata al materialului lemnos si al materialelor de constructii si echipamentelor sanitare si de incalzire), respectiv 4752 (Comert cu amanuntul al articolelor de fierarie, al articolelor din sticla si al celor pentru vopsit, in magazine specializate) ar trebui sa iau in calcul si autorizarea lui 5210 (Depozitari)? Ma gandesc la faptul ca voi depozita pana la vanzarea efectiva stocul de materiale de constructii!
Multumesc!
Nu ma asteptam in mod deosebit la o ironie ci la un raspuns.

Se schimba datele problemei daca spun ca am stat 30 secunde???? cititind cu atentie ce am scris se poate constanta ca mai era un participant la trafic langa mine, care putea fi si el oprit? iar agentul nu mai avea si alte masini oprite.
Stie cineva daca este prevazut in codul rutier cat timp trebuie sa-l astepti pe agentul de politie daca ti-a facut semn sa te opresti?
Mai precis pe o strada cu mai multe masini un agent a facut un semn de oprire. Nu stiam daca mi se adreseaza mie sau masinii de langa mine. Am mers mai in fata si am tras pe dreapta, am stationat aprox 5 secunde sa vad daca la mine se referea, si dat fiind ca nu l-am vazut nici pe agent venind inspre mine sinici pe celalalt participant la trafic am concluzionat ca nu la mine se referea si mi-am continuat drumul. Dupa aprox 500 metri m-a ajuns masina politiei din urma si m-au oprit. Drept urmare am ramas fara permis 1 luna.