avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Alla71

Activitate Alla71

Buna ziua,doresc sa stiu ce as putea sa fac sa il fortez cumva pe fostul meu sot sa schimbe numele meu din talonul masinii,masina pe care si-a insusit-o dupa ce am divortat(eu ne avand permis).Am avut nenumarate discutii pe acesta tema de-a lungul timpului,dar nu a facut nimic.Pentru ca deasemenea la inceputul fiecarui an platesc impozitul masinii,iar apoi "ma rog" de el ca sa-mi recuperez banii. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția contract de vanzare-cumparare
Cam asa ceva....dar,pt ca am avut nevoie de un overdraft girat cu apartamentul,notarul bancii mi-a cerut acest lucru...a spus ca de unde sa stie el ca eu nu am sustras banii din banii comuni si am cumparat casa pe numele meu,facand in asa fel ca tatal meu sa iasa ca ar fi donatorul de fonduri...este o aberatie,ca si cum te scarpini invers....dar asta se cere...
Răspuns la discuția contract de vanzare-cumparare
Da,apare ca si donator.Pt ca la notar am fost eu si tata plus fosta proprietara cu fata ei,la vremea respectiva...
Răspuns la discuția contract de vanzare-cumparare
Normal asa este,chiar nu are nici un drept,dar m-am tot lovit de chestia asta,"unde scrie ca el fiind sot(pe vremea aceea)nu are acum acest drept",adica daca vreau sa fac un imprumut si sa girez cu casa,sau sa vand casa,notarul imi cere acest lucru...chiar daca eu explic ca actul spune clar...
Răspuns la discuția contract de vanzare-cumparare
Domnule...ce fila cec...???Cred ca a murit si fosta proprietara a casei,pt ca era in varsta,in 1998,am facut la notar contractul,ex-ul nici nu a fost de fata la intocmirea actelor,acolo doar am facut actele si dupa am mers cu propietara acasa si i-am dat banii,si gata...si de impacat nici nu se poate pune problema,eu deja sunt casatorita si ffffffff fericita.Dumneata daca ai avea acest caz cum l-ai rezolva????????
Răspuns la discuția contract de vanzare-cumparare
Si cum se poate demonstra juridic contributia mea exclusiva in aceasta achizitionare????Se poate spune ca este cuvantul meu contra cuvantul lui...cam asa ceva
Buna ziua,Detin un apartament cumparat din donatie de bani de la tatal meu,in timpul cat eram casatorita.In contractul casei se specifica acest lucru,ca sunt casatorita cu "x" ,iar la partea de plata a casei este specificat ca tatal meu imi doneaza mie personal banii pt a achizitiona apartamentul.In urma divortului nu are loc nici un partaj.intrebarea mea este...ma poate ataca in vre-un fel fostul sot,cu privire la acest lucru?? sau ce as putea face si cum,pentru ca nici nu vreau sa-i deschid noi idei de a spune ca are si el drepturi,pentru ca chiar nu a contribuit cu nimic in casa asta.Multumesc.
Răspuns la discuția Copie dupa sentinta de divort
Cererea este tip?Precizez ca eu am un singur exemplar legalizat,este hotararea pe care am primit-o dupa divort,aceea a fost legalizata,pe care s-a si scris ca este definitiva si irevocabila.Presupun ca cei de acolo fac copie dupa originalul pe care il detin si imi elibereaza mie cate copii doresc..
As dori sa stiu ce anume trebuie sa fac si sa prezint la judecatorie, pentru inca cateva copii dupa sentinta de divort ,care este binenteles irevocabila.Nu stiu care sunt pasii care trebuiesc urmati in vederea obtinerii acestor copii.Daca stie cineva programul la judecatoria sect 4,va rog sa-mi comunicati,Multumesc anticipat.
Sunt divortata cu un minor ramas in grija mea cu hotarare judecatoreasca irevocabila,si recasatorita.In afara de cartea de identitate ce alte acte se schimba?De exemplu am un apartament proprietate personala dar pe numele din casatoria anterioara,se schimba ceva in acte?
Sau daca dorim sa calatorim impreuna cu copilul in afara tarii,se modifica ceva ?pot pleca cu el doar cu hotararea judecatoreasca irevocabila?Multumesc anticipat.