avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate manutzu

Activitate manutzu

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog frumos daca este legal sa mi se emita o factura retroactiva? Sa va explic: am incheiat un contract de furnizare servicii cu RDS - RCS Arad la data de 02.04.2012 - pana luna trecuta suma totala de plata a fost 19.50 ( in contract scria ca am reducere la servicii internet timp de 6 luni). Astazi mi-a fost emisa o factura in valoare de 179.50 RON. Am sunat la Relatii cu Clienti si am cerut explicatii pentru aceasta factura...mi s-a spus ca pana acum nu mi-au fost facturare serviciile de cablu TV si ca abia acum si-au dat seama si mi le-au facturat pe aceasta factura ( perioada 02.05 - 30.09). Este legal sa imi factureze retroactiv serviciile? Mentionez ca am primit in fiecare luna factura de la ei si am platit-o pana acum. Nu consider ca era obligatia mea sa observ ca nu mi-au facturat tot...sincer nici nu am observat...obligatia mea era sa platesc factura emisa de ei ceea ce am si facut ( puteam macar sa fiu instiintata anticipat de acest lucru - sa mi se spuna ca luna viitoare o sa am factura de 10 ori mai mare...nu sa fac infarct la vederea acesteia)

Va multumesc frumos!
Buna ziua!
As dori sa imi spuneti, va rog din suflet, daca contractul pe munca determinata ( expira in 03/09 al unui angajat poate fi prelungit, in conditiile in care acesta se afla in concediu medical de 3 saptamani? I s-a spus ca va fi dat in somaj - poate fi dat in somaj? Ce se intampla cu concediu medical in curs?
Va multumesc!
Buna ziua!
Imi puteti va rog da cateva sfaturi in urmatoarea problema: sora mea este casatorita de 10 ani iar in urma casatoriei au rezultat 2 copii unul de 10 ani si celalalat de 1 an...ea nu se intelege deloc cu sotul sau, au loc numeroase certuri, scandaluri astfel incat a ajuns copilul sa ii ceara sa plece impreuna de acolo pentru ca el nu mai suporta certurile...el o ameninta ca o sa cheme politia in cazul in care aceasta va pleca cu copii de acolo ( adica ea poate sa plece dar ii spune ca nu va vedea nici un copil) - mentionez ca el pe cel mic nu l-a vrut deloc, a dus-o cu forta la medic pentru ai face avort ( sora mea nu a vrut sa renunte la copil), il injura ori de cate ori are chef, in plus...cu toate ca stam la o distanta de 30 km dora, ea nu are voie sa isi viziteze familia decat cel mult 1 data pe an...Imi spuneti va rog ce s-ar intampla in cazul in care aceasta ar pleca int-o zi cu copii? Ar putea fi acuzata de ceva? Si daca or sa bage divort, pana la pronuntarea sentintei cui or sa ramana copii? Va multumesc din suflet!