Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare CIM pe perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare CIM pe perioada determinata

Buna ziua!
As dori sa imi spuneti, va rog din suflet, daca contractul pe munca determinata ( expira in 03/09 al unui angajat poate fi prelungit, in conditiile in care acesta se afla in concediu medical de 3 saptamani? I s-a spus ca va fi dat in somaj - poate fi dat in somaj? Ce se intampla cu concediu medical in curs?
Va multumesc!
1. Daca angajatorul si salariatul sunt de acord CIM p[oate fi prelungit, prin act aditional, chiar daca salariatul este in concediu medical.
2. - Daca nu se prelungeste CIM atunci acesta inceteaza de drept (art.56i din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care se afla salariatul.
- In acest caz salariatul va depune certificatele medicale la CJAS care le va calcula si plati.
3. Cred ca v-am raspuns la aceasta intrebare si pe mesaj privat.