avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Catherina

Activitate Catherina

Răspuns la discuția Prescriere executare silita
Foarte sigur , scrie in hotarare prescrierea executarii silite si perimarea executarii imobiliare .
Buna ziua , am castigat in instanta un proces cu banca .Adica mai exact un contract de credit cu ipoteca s-a constatat ca s-a prescris si in acelasi timp instanta a hotarat prescrierea executarii silite imobiliare in anul 2013.
Cei de la banca au facut recurs la Tribunal si unde i s-a respins recurs , ramanand definitiva hotararea data de Judecatorie (cea din anul 2013)
Acum in februarie 2015 cei de la banca au inceput din nou o executare silita si pe baza contractului de ipoteca aferent contractului de credit.
Ëu stiu ca :
"'Garantia ipotecara reprezinta o garantie, un accesoriu al creantei principale-constatate prin contractul de credit.
E adevarat ca in conformitate cu noul Cod Civil, prescriptia creantei garantate nu stinge si garantia ipotecara, dar prescriptiile incepute sub imperiul vechii reglementari raman guvernate de aceasta.

Conform Codului de procedura civila, termenul de prescriptie a executarii silite este de 3 ani. Contractul de credit ipotecar este titlu executoriu si prescriptia drepului la executare silita incepe sa curga de la scadenta ratelor restante.
Daca creditorul banca nu a inceput executarea silita in termenul de 3 ani si nici nu a intrerupt prescriptia, consider ca s-a prescris dreptul la executare silita al acestuia.
Asa fiind, obligatia principala fiind prescrisa atrage dupa sine si stingerea ipotecii, ca drept accesoriu .

In temeiul faptului ca accesoriul urmeaza principalul, iar art.2504 din noul Cod Civil este inaplicabil pentru o prescriptie inceputa sub reglementarea anterioara, nu mai poate fi urmarita silit ipoteca imobilului care a garantat contractul de credit."'

Multumesc ,
Astept un raspuns !
Răspuns la discuția Martor proces penal
Multumesc!
Răspuns la discuția Martor proces penal
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Martor proces penal
Adica, va rog sa imi explicati mai clar daca se poate ?
Va multumesc !
Buna ziua , am primit o citatie sa ma prezit martor intr-un dosar in care am fost citat si la politie dar am primit NUP de la procuratura .
De ce sunt chemata martor la proces , daca cei de la procuratura-parchet m-au scos de sub urmarire penala pentru ca nu am avut nici o legatura cu dosarul.
Numele meu( in calitate de administrator) apare pe niste adeverinte de salariat , dar nu sunt semnate de mine.Cei de la politie mi-au luat si specimen de semnatura , cand m-au chemat !
Inteleg , dar trebuie facuta lata executare .Nu ppoate merge pe aceeasi executare silita pentru ca pe ea sunt mai multe contracte de credite perimate .
Buna ziua ,

Ok , si daca instanta admite contestatia la executare si declara ca creditul se perima ce se intimpla cu executarea silita ?
Buna ziua ,

In anul februarie 2008 am contractat o linie de credit cu ipotecaDin februarie 2011 , la sfarsitul anului in noiembrie banca mi-a trecut tot creditul la rambursare pentru intarziere la plata dobanzii .In data de 09 ian.2009 am primit o somatie pentru a plati tot creditul si dobanda , iar in 26 ian. 2009 o alta somatie imobiliara .In baza somatiei imobiliare din 26 ian . 2009 s-a incercat sa se vanda apartamentul timp de 2 ani si o luna . Din luna lui februarie 2011 nu s-a mai facut nici o publicatie de vanzare dar nu a mai venit nici o alta somatie pana la data de 4 octombrie 2012 . Cum pot afla daca ma incadrez in prescrierea datoriei ? Astept un raspuns , multumesc mult !
Buna ziua ,

Vreau sa stiu si eu daca a fost aprobat Proiectul de lege cu esalonarile la bugetul de stat pe o perioada de 5 ani ?

Va multumesc ,
Dana