avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate simona_bal

Activitate simona_bal

locuiesc in chirie (de 7 ani in acelasi apartament), iar in perioada sarbatorilor , in timp ce nu se afla nimeni acasa proprietarul apartamentului , fara a ma anunta a schimbat usa de la intrare si mi-a sechestrat toate bunurile si imi interzice accesul in locuinta precum si la bunurile personale (precizez faptul ca nimic din ce este in acel apartament nu este al proprietarei). din ce stiu eu cf art 581 CPC...as putea sa urgentez actiunea ptr a intra cat mai repede in posesia bunurile?
a doua problema ar fi furtul..ptr ca a scos aparatura electronica si elecrica din casa si multe alte bunuri de valoare pe motiv ca vinde apartamentul iar restanta care o avem noi o va achita valorificand bunurile (aceasta restanta in mod normal si din discutiile purtate cu proprietara apartamentului urmau a fi platite de catre aceasta in contul unor lucrari de amenajare efectuate in acel apartament : izolatie termica, tamplatie pvc)
am incarcat pe cale amiabila sa iau legatura cu aceasta , eu afland de la vecini si rude de ceea ce s-a intamplat , nefiind in localitate in perioada sarbatorilor de iarna, si am fost agresata verbal in nenumarate moduri.
toate bunurile familiei se aflau in acel imobil...iar prejudiciul creat se ridica la aprox 80.000 lei .
deocamdata ne aflam in imposibilitatea de a functiona si ca societate , ptr ca detineam in locuinta acte contabile si documente . deasemeni avem si documente de identitate...pasapoarte...certificate de nastere, casatorie, diplome de studii, etc., precum si lucruri destul de valoroase cum ar fi bijuterii, tablouri, icoane argint, imbracaminte de valoare, bani, aparatura electrica si electro-casnica...etc...
cum am ajuns in oras...am incercat sa iau legatura cu proprietara mergand fara sa o anunt la serviciul sau, si tot biroul unde isi desfasoara activitatea era plin cu lucrurile mele...purtand si accesorii care imi apartin.
am incercat sa-mi mentin calmul...si am reusit, dar a doua zi dimineata am facut plangere la politie pentru furt calificat .
in paralel am facut si o solicitare la judecatorie cf art 581 c.pr.civ, pentru a-mi recupera de urgenta bunurile care au ramas in apartament .
credeti ca am vreo sansa ca situatia in care ma aflu sa se rezolve cat mai repede cu putinta? Practic nu am decat lucrurile cu care am plecat in concediu si locuiesc la prieteni deocamdata .
ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi urgente ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția sechestru de bunuri
da, asta nu iese din discutie, normal ca fac plangere la politie in prima faza , dar ma gandeam daca cumva exista o alta varianta mai rapida... ptr ca asa cum stim cu totii mai ales in orasele mici politia nu-si face treaba atat de repede precum ar trebui si...in plus toate lucrurile mele de-o viata sunt adunate acolo...practic in momentul de fata am doar o valiza cu care am plecat de sarbatori..., sau exista vreo varianta in care insotita de organele de ordine imi pot recupera bunurile din imobil ? pentru ca neinsotita de un organ al legii nu vreau sa intru in acel imobil pentru a nu crea alte probleme avand in vedere faptul ca cunosc calitatea oamenilor cu care voi avea de -a face.
Răspuns la discuția sechestru de bunuri
da, corect, dar asta pentru a doua varianta , pentru cea in care lipsesc bunurile . dar ptr prima varianta in care nu pot intra in apartament si nu-mi pot lua lucrurile ...nici macar hainele ? nu e sechestru de bunuri ? cum pot proceda la urgenta ? ptr ca practic nu am cu ce ma imbraca ...in pluc am acte si documente in casa , inclusiv cele de la firma....lucruri de care am nevoie im mod urgent . in plus nu am fost instiintata ca mi se va intampla asa ceva , nici macar avertizata .
Răspuns la discuția sechestru de bunuri
nu cred ca poate fi vorba de abuz de incredere deoarece nu exista nici o intelegere prin care bunurile mele se afla in posesia proprietarului de drept pana la finalizarea unui contract sau a oricarui raport juridic .
spuneti-mi va rog cum as putea reintra in posesia bunurilor mele in cazul in care locuiesc in chirie (de 7 ani in acest apartament), iar in perioada sarbatorilor , in timp ce nu se afla nimeni acasa proprietarul apartamentului , fara a ma anunta a schimbat usa de la intrare si mi-a sechestrat toate bunurile si nu-mi da voie sa-mi recuperez nimic din ce este al meu (precizez faptul ca nimic din ce este in acel apartament nu este al proprietarei, nici macar tevile de la baie si bucatarie sau accesoriile instalatiei electrice). din ce stiu eu cf art 581 CPC...as putea sa urgentez actiunea ptr a intra cat mai repede in posesia bunurile?
a doua problema ar fi furtul..ptr ca a scos aparatura electronica si elecrica din casa si multe alte bunuri de valoare pe motiv ca vinde apartamentul iar restanta care o avem noi o va achita valorificand bunurile.
nu am ajuns inca in localitate, si urmeaza ca luni sa iau masuri urgente pentru a-mi recupera bunurile , si nu se poate vorbi in nici un caz de o cale amiabila .
ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi urgente ?
este nevoie de acordul creditorului care are rang ipotacar de gradul 1 pentru a crea o ipoteca de grad 2 in favorea altul creditor?