avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_gaby

Activitate mihai_gaby

Răspuns la discuția Coduri CAEN magazin mixt
Iti mai trebuie 4719 pentru produse nealimentare.
Am fost prins baut la volan. Fara accident etc. Am uitat sa aprind farurile si mau oprit. Alcolemie 4,5 aer expirat am fost si la probe de singe. Am declarat ca am diabet si iau medicamente.
Problema este ca au trecut 3 luni de cînd nu mai am carnet si nu am primit nici nu raspuns de la politie.
Cineva mia zis ca daca nu am nici un raspuns in 60 zile pot sa ma duc sa imi ridic permisul de conducere.

Va multumesc anticipat de sfat.
Discuție Firma inactiva
Am o firma inactiva la care sint administrator si unic asociat. Am facut cazier fiscal ca nu am depus situatile financiare.
Intrebare? A facut si firma cazier fiscal ?
Pot sa m-a asociez cu firma unde sint unic asociat in alta firma.
Mentionez ca firma unde sint unic asociat nu are probleme doar nu s-au depus siituatile financiare.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Executari silite
Ma scuzati ca revin cu subiectul. Daca datoria a fost prescrisa si am achitat si semnat angajament de plata ce se întîmpla?
Citez o discutie de pe forum.

Ai platit o datorie al carei termen s-a prescris. Mai poti face ceva?

In situatia in care ai achitat o datorie care s-a prescris, plata este considerata valabila si nu mai beneficiezi de dreptul de restituire.

“Plata facuta voluntar de catre datornic creditorului, indiferent de motivul care l-a determinat sa achite datoria sau doar o parte din ea, este o plata valabila, chiar daca s-a implinit termenul de prescriptie a executarii silite. (…) Debitorul nu mai are dreptul, potrivit legii, de a solicita creditorului restituirea banilor”, a mai aratat Claudiu Lascoschi.


Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Executari silite
Va multumesc.
Răspuns la discuția Executari silite
Si in cazul in care nu e semnat si stampilat angajamentul de catre agentul de recuperari ?
Răspuns la discuția Vechime pensie
Va multumesc se poate inchide.
Am o datorie din 2004 care a fost platita partial la banca. Creanta ramasa a fost cesionata la o firma de recuperari care la randul ei a cesionat-o la alta firma de recuperari.

Intrebari?

1.Poate firma de recuperari sa declanseze executarea silita prin executor fara o hotarire judecatoreasca?
2.Datoria era prescrisa adica au trecut 3 ani de la ultima plata. Am semnat un angajament de plata. Angajamentul de plata a intrerupt prescriptia sau am platit degeaba si trebuie sa platesc incontinuare datoria in rate cum au solicitat.

Va multumesc anticipat.
Discuție Vechime pensie
Am lucrat mai multi ani la un privat si nu sau virat impozitele.
Ce se va intimpla la pensie?
1.Se recunoaste vechimea si nu cotizatia.
2.Se recunoaste vechimea si cotizatia.
3.Nu se recunoaste vechimea si cotizatia.

Mentionez ca firma e radiata si patronul decedat.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Divort
Imi plac lucrurile clare. In concluzie bag divortul o citez intr-un ziar din Toledo. Si o sa vb cu ea la tel. ca ii accept conditia care mi-a pus-o acum 5 ani aprox. Sa ramina pe numele meu.
Legal asta este.
Va multumesc .
PS Cred ca se poate inchide topicul.