avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate erotida85

Activitate erotida85

Răspuns la discuția semnatura electonica
pe saitu anaf: [ link extern ]

citez:''
Important: Datorită unor dificultăţi tehnice, domeniul yahoo nu accepta e-mail-urile transmise de domeniul mfinante. De aceea, vă rugăm, atunci cand transmiteţi e-mail-uri catre admin.portal@mfinante.ro să ne lasaţi o adresa de e-mail de contact care să conţina alt domeniu decat yahoo.

Avertizare: În situaţia în care dupã un interval de 4 zile din momentul în care aţi aplicat de pe o adresã de e-mail de tipul: yahoo.* pentru activarea dreptului de a depune declaraţii electronice, chiar dacã nu aţi primit mesajele de confirmare a activãrii dreptului de a transmite declaraţii, vã rugãm sã încercaţi sã depuneţi declaraţiile electronice.



mai am o nelamurire:

In cazul in care esti angajat ca si economist sau contabi pe cine ar trebui sa faci semnatura electronica, pe economist angajat sau pe administrator asta pentru ca pe bilantul contabil apar 2 semnaturi si a economistului angajat si a administratorului,( ca sa nu mai fie nevoie de semnatura unui expert contabil).
Răspuns la discuția semnatura electonica
buna ziua

mai am o adresa de e-mail pe www.personal.ro, aceasta este buna?


mai am o nelamurire:

In cazul in care esti angajat ca si economist sau contabi pe cine ar trebui sa faci semnatura electronica, pe economist angajat sau pe administrator asta pentru ca pe bilantul contabil apar 2 semnaturi si a economistului angajat si a administratorului,( ca sa nu mai fie nevoie de semnatura unui expert contabil).
Răspuns la discuția Semnatura electronica
si dec 200 si 220 ?


Răspuns la discuția Declaratia 112 online
. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original şi copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor sau Statutul societăţii comerciale);
buna ziua !

Important: Datorită unor dificultăţi tehnice, domeniul yahoo nu accepta e-mail-urile transmise de domeniul mfinante. De aceea, vă rugăm, atunci cand transmiteţi e-mail-uri catre admin.portal@mfinante.ro să ne lasaţi o adresa de e-mail de contact care să conţina alt domeniu decat yahoo.

intrebarea mea este : trebuie sa imi fac alta adrsa de e-mail, si pe care domeniu ca sa fie bine ?

nu ma poate ajuta nimeni !
[ link extern ]

Aici puteti gasi Calendarul obligatiilor fiscale pe tot anul 2011!
Buna ziua

Sal. min. 670 / anul 2011 ?


1. muncitori:
- necalificaţi = 1 – muncitori necalificaţi şi ucenici
- calificaţi = 1,2 - lucrători servicii şi comerţ, lucrători din agricultură, silvicultură şi pescuit,


2. personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
- liceală = 1,2 - funcţionari administrativi, de birou, contabilitate, secretari, op. calc, casieri
- postliceală = 1,25 - postliceal de contabilitate primară



3. personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
- şcoala de maiştri = 1,3 - tehnicieni, maiştri şi asimilaţi
- studii superioare de scurtă durată = 1,5 - colegiu, subingineri


4. personal încadrat pentru funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de:
- studii superioare = 2 - ingineri, economisti., jurişti, profesori



Intrebarea mea este daca sunt buni coeficientii acestia pentru 2011?

Dar daca un contabil este angajat la o firma cu studii liceale (adica sal 670*1.2=804.00 lei) are dreptul de a semna bilantul?

Sau numai un contabil sef, economist sau director economic cu studii superioare are acest drept (adica sal 670*2= 1340.00 lei)?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția reducere
multumesc foarte mult pentru raspuns!

daca se poate, mai am o nelemurire?

cum se face nota contabila?
371 - 401
371 - 378

dar si
401 - 767?
Răspuns la discuția reducere
erotida85 a scris:

Buna ziua

CAZUL 1)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?
1. bautura spirtoasa buc 1 X 34.00 lei = 34.0 lei
2. bautura spirtoasa buc 1 X 0.00 lei = 0.00 lei
3. bere buc 10 X 4.00 lei = 40.00 lei
---------------------------------------total factura= 74.00 lei

pe factura nu se mentionaza alceva nimic.

CAZUL 2)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?

1. suc buc 20 X 3.00 lei/buc = 60.00 valoare; tva 14.40 lei
***Discont in valoare de -10.00 valoare; tva -2.40 lei
-----------------------------------------------total factura= 62.00 lei


Multumesc anticipat!

nu ma poate ajuta nimeni?:(
Discuție reducere
Buna ziua

CAZUL 1)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?
1. bautura spirtoasa buc 1 X 34.00 lei = 34.0 lei
2. bautura spirtoasa buc 1 X 0.00 lei = 0.00 lei
3. bere buc 10 X 4.00 lei = 40.00 lei
---------------------------------------total factura= 74.00 lei

pe factura nu se mentionaza alceva nimic.

CAZUL 2)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?

1. suc buc 20 X 3.00 lei/buc = 60.00 valoare; tva 14.40 lei
***Discont in valoare de -10.00 valoare; tva -2.40 lei
-----------------------------------------------total factura= 62.00 lei


Multumesc anticipat!