avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate Madalin196

Activitate Madalin196

Buna ziua! Am un proces pe rol și obiectul procesului este: anulare act administrativ
( am dat în judecată pentru că am fost exmatriculat de la doctorat pe motiv de plagiat)(cineva a dat în judecată în numele meu)
1) daca mă reprezintă acea persoana făcând contract la notar pot sa stipulez că nu vreau să mă întorc la doctorat(se bate cap in cap sa nu mă întorc și motivul pentru care am dat în judecată
2)și ce înseamnă anulare act administrativ(după mine sa se anuleze decizia de exmatricuare
Bună seara! Pentru concediu prenatal se calculează și prema de vacanta daca sa încadrat în una din ultimele 6 luni?
Bună ziua! În legătură cu concediul prenatal, se acorda 85% din brut din ultimele 6 luni? (Concediul acela de 126 de zile) și mă mai interesează dacă se calculează și prema de concediu pe care am primit.o o data pe an dar care se încadrează pentru că am primit.o in august și eu intru in prenatal in ianuarie. Mulțumesc anticipat
Bună ziua! Am lucrat 8 ani fara întrerupere și de 2 luni mi-am schimbat locul de munca la fel fără o zi întrerupere,daca după perioada de proba de 3 luni nu mi se prelungește contractul pot sa primesc șomaj?mulțumesc de raspunsuri
Eu nu pot să mai stau că se suprapune cu celălalt contrat semnat..eu incep luni munca in alta parte

POPA GHEORGHE a scris:

Daca mai stati o zi in preaviz, angajatorul trebuie sa va plateasca toate cel 7 zile de CO neefectuat.

Buna ziua! Sunt in preaviz de 20 de zile lucrătoare iar astăzi trebuie sa mi se facă lichidarea pentru că astăzi se termina preavizul.. eu in timpul preavizului am luat o zi pe concediu de odihna (ziua am cerut.o șefului meu și a zis că este ok pot sa o iau, eu mai am 7 zile de concediu de odihna neefectuate) iar asta mi sa spus că se prelungește perioada de preaviz cu o zi pentru că am luat o zi de concediu.. din ce stiu eu se prelungește doar daca sunt in medical . Va rog să mă lămuriți și pe mine . Mulțumesc!
Am depus în prima fază dar ei nu au fost deacord

Cornel Vasile a scris:

Trebuia sa depuneti o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ...

Nu pot sa spun că nu și-a îndeplinit vreo obligație. As vrea sa plec pentru că nu mă mai tine spatele și că mi-am găsit altceva de munca

Cornel Vasile a scris:

Demisia fara preaviz este posibila :
- dacă angajatorul renunta total la efectuarea preavizului;

- dacă angajatorul nu-și îndeplinește obligațiile asumate prin contractul de munca.


La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.

Demisie fara preaviz!
Buna ziua ,eu am fost in medical 3 săptămâni cu o problema la spate și acuma mi.am dat demisia pentru că nu mai pot ridica la fiare și mi.am găsit post de inginer. Doar că cei de aici nu mă lăsa să plec fara preaviz și până la urmă mi.am depus preavizul. Se poate face ceva în legătură cu asta sa plec mai devreme?
Răspuns la discuția Șomaj după facultate
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea, beneficiati de somaj.