avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate bau_bau

Activitate bau_bau

Buna ziua. Sunt constient e legea 103/1992. Insa, ceea ce vreau eu, suna cam asa:

Am fost in vizita la o manastire din Ucraina, care produce tot felul de obiecte bisericesti. De toate. Sunt de o frumusete rara, si la niste preturi foarte mici (comparand cu ce se vinde la noi). Asa ca m-am decis sa ii ajut pe ei, si si pe mine desigur, ( nu sunt vreun snob) si sa cumpar de la ei de sume foarte mari, sa aduc aici la mine in oras, si sa incerc sa le revand aici in oras, cu un adaos minim (si chiar sunt serios cand spun minim).

Insa, citind legea 103/1992, am inteles ca se necesita o aprobare de la Episcopia de care apartine orasul respectiv, pentru a comercializa obiecte de cult.

Eu vreau sa intreb asta: Nu se poate si cu o Aprobare sau Binecuvantare de la manastirea care produce aceste bunuri? Ca pana la urma..ei le produc..

Am mai citit pe alte forumuri, ca se pot comercializa obiecte de cult, atat timp cat exista mentiunea pe ele ca "Nu sunt sfintite". E adevarat?

Imi doresc tare mult sa fac acest lucru ( nu din motive financiare, pentru ca spatiul il detin, nu o sa il inchiriez, si adaosul va fi minim (cat sa platesc curent,utilitati, etc), ci din simplul motiv, ca un calugar de acolo m-a determinat sa ii ajut cum pot eu, si asa pot).

Se poate sau nu sa comercializez obiecte de cult?

P.S. Unele magazine de cadouri, am observat ca vand si anumite icoane, iconite, cruciulite..etc...

Buna ziua. In anul 2005, primaria a incheiat un contract public privat cu o firma. Am gasit tot felul de HCL referitoare la acel contract, insa nici cum nu reusesc sa gasesc chiar contractul in sine pe site-ul primariei. Sunt curios ce specifica acest contract, pentru ca firma are niste cereri si niste idei cum ca ei detin pamantul pentru care s-a incheiat acel contract.


Acte aditionale, stabilite prin HCL am gasit, insa nu si contractul.


Cum pot face sa il gasesc? Se poate sa il cer la primarie? E un document public pana la urma nu, ca si eu sunt cetatean al acestui municipiu, unde primaria activeaza.


E nevoie de diploma pentru a infiinta un pfa cu destinatia de vanzare flori,coroane,ghivece cu amanuntul?
Daca da, e bun orice curs?

Va multumesc
Va multumesc pentru lamurire. Intradevar un raspuns foarte explicit. Deci, in momentul cand s-a luat in concesiune cimitirul municipal de catre firma de care vorbesc, era doar ea pe piata. Si eu stiu ca s-a concesionat cimitirul pe 99 de ani. Deci, noi restu ce mai avem de facut in cazul asta? Cum si cand se poate reorganiza o licitatie?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Si eu unul sunt de parere ca asa ceva nu e chiar legal, dar credeam ca oarecum s-a gasit o "portita" cum se mai obisnuieste in Romania prin care treaba ar fi fost legala. Eu reprezint o firma mica, la inceput de drum, deci nu se pune vorba de putere, de aceea am si intrebat acest aspect, fiindca nu credeam ca e posibil ca cineva sa aiba exclusivitate pe un bun public, chiar daca e detinut de parohie.

Mai am o intrebare, in cazul acesta, Cimitirul Municipal, poate fi oferit unei firme cu drept de exclusivitate? Deoarece la noi, asa e cazul din 2003, cand i s-a atribuit unei firme cimitirul municipal. De atunci, nici o alta firma nu are voie sa execute nici un fel de lucrari in el, ba mai mult, daca lucri la o firma concurenta, nici nu ai voie sa intri cu mortul in cimitir, decat pana la poarta de unde il preiau firma lor.

Deci asa e legal?

Va multumesc pentru raspunsuri! O zi buna
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Consider ca nu este corect punctul dumneavoastra de vedere, deoarece astfel de contracte au mai fost facute. In plus, administratorul si proprietarul cimitirului este Parohia cu care se incheie contractul. Deci, parohia administreaza locurile de veci, si ca administratie au niste drepturi care includ si cele mentionate in mesajul anterior.

Deci, rog pe cineva, daca se poate, sa ma ajute cu un model de contract.
Buna ziua.
Sunt administrator la o firma de pompe funebre, si doresc sa fac un contract de exclusivitate cu o parohie locala.

Acest contract consta in urmatoarele:


Firma noastra va efectua serviciile de curatenie si intretinere cimitir, in favoarea exclusivitatii asupra tuturuor serviciilor funerare si lucrarilor funerare ce vor avea loc in acel cimitir.

Acest tip de contract a mai fost facut si cu alta firma inaintea noastra, insa a fost revocat deoarece prestatorul serviciilor nu si-a respectat obligatiile.

Doresc, daca puteti, sa ma ajutati sa imi explicati cum sa formulez acest contract, si cum se poate face, ca in cazul in care altcineva face o lucrare funerara in cimitir (ex. cavou, sapat gropi, semicavou) sa existe in contract o clauza, care sa specifice la sanctiuni, un beneficiu obligatoriu care trebuie platit de catre beneficiar ( parohia) catre prestator (firma intretinere spatii verzi), deoarece nu s-a respectat clauza de exclusivitate asupra serviciilor care sunt mentionate in contract.

Va multumesc frumos si va rog daca se poate sa ma ajutati cu un model de contract!

Buna ziua. Vreau sa cumpar ceva de la o persoana fizica, niste obiecte metalice, suporti, un dulap, un birou, niste mobilier, mai multe lucruri.
Cum pot sa cumpar pe SC ....SRL din moment ce el nu imi poate da factura si chitanta pe suma care urmeaza sa o platesc? Si cum pot plati?
Va multumesc anticipat
multumesc. aceasta lege am citit si eu dar eram nedumerit. daca angajatorul nu si-a platit contributii sociale se mai da vreun ajutor? deci, familia trebuie sa se adreseze firmei direct pentru un ajutor nu? si nu prin casa de pensii judeteana... va multumesc
Buna seara si imi cer scuze de deranj. Un prieten foarte bun, in varsta de 21 de ani, a decedat intr-un accident de masina. El era angajat la o firma de constructii, si parintii stau foarte prost cu banii. Cui ne putem adresa pentru un ajutor de deces? Casei judetene de pensii sau firmei care l-a angajat? Sau daca este angajat, si nu este pensionar, nu primeste nici un ajutor de la nimeni? Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect dar sunt cuprins de un sentiment de durere. Va multumesc anticipat si va rog daca puteti sa ma indrumati exact unde trebuie sa merg sa putem lua un ajutor, sa putem face o inmormantare crestineasca acestui baiat.