avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate fonghesy

Activitate fonghesy

Buna ziua, imi poate spune cineva cum se calculeaza acest salariu mediu pe unitate ?si daca este impozabil ?cautand pe net nu am gasit nicio baza legala referitoare la calcularea acestui salariu. Va multumesc
Inca ceva , acest concediu de maternitate este acel concediu pre/post natal sau CIC-ul? , din cate am mai citit pt actionarea in judecata a angajatorului nu costa nimic? se plateste doar taxa de timbru?
Multumesc pentru raspunsuri
Si daca nu mi-a fost platita acea diferenta de 15% ,timp de 6 saptamni cat este specificat mai pot face ceva in acest sens , avand in vedere ca a trecut 1 an de la nasterea copilului?
Inca o intrebare ,Acest art. se aplica la fel tuturor angajatorilor ?
Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 66.
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Deci sa inteleg ca este o cauza pierduta, si nu mai are niciun rost sa ma agit
Da. cererea am facut-o de anul trecut, plus email-uri trimise pentru a le reaminti de cerere ,iar raspunsul lor ..tacere, eschivare, nu avem bani ,
Multumesc pentru raspuns , deci pot sa-i fac angajatoru-lui reclamatie la ITM deoarece refuza sa-mi dea acesti bani.
buna ziua,
Este adevarat ca angajatorul trebuie sa plateasca o prima de nastere mamei, cuantumul fiind un salar mediu pe unitate. este valabila si pentru angajatorii privati?cei de la firma unde lucrez mi-au zis ca au vorbit cu inspectorul care se ocupa de cartile de munca de la firma ca nu se aplica ctr de munca la nivel national pt noi..ca noi nu avem ctr din ala..la noi e individual..si nu exista in codul muncii..prevederea asta
Răspuns la discuția Plata dauna casco
Firma de asigurari a platit in data de 03.05.2007 catre firma care s-a ocupat de reparatia masinii, deci sa inteleg din ce ati zis dumneavoastra ca pot refuza plata acestei sume pt.ca au trecut 3 ani din ziua producerii accidentului, ? sau trebuie sa fie 3 ani din momentul in care firma de asigurare casco plateste reparatia masinii?