avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate anany

Activitate anany

sunt insarcinata shi in urma internarii in spital am primit medical de pe data de 26-05-2010 pana pe data de 15-06-2010 ( am avut 2 medicale primul cu data de 26-05-2010 pana la data de 31-05-2010 shi al doilea 01-06-2010 pana la data de 15-06-2010 ambele eliberate pe data de 26-05-2010) medicalul din luna mai l-am predat la sfarsitul luni mai dar nu la 24 ore de la primire, iar cel de pe luna iunie l-am predat pe data de 14, primul medical a fost acceptat iar cel de-al doilea a fost refuzat pentru ca nu a fost predat angajatorului in 24 ore de la primire. intrebare> In urma ordonantei de guvern din 15 mai 2010 in cat timp se depune concediul medical la angajator? va multumesc
Discuție gravida
sunt gravida am avut sarcina toxica am avut multe zile de concediu medical iar de pe data de 15 mai 2010 sa dat legea cu declaratia ca esti bolnav cei de la munca stiau ca sunt gravida iar mai nou mi sa facut serclaj adica nu am voie efort am dat concediul pe data de 14-06-2010 tin sa precizez ca a fost elibarat pe data de 27-05-2010 nu a avut cine sa-l duca iar cei de la munca mi-au respins concediul este normal asa ceva acum?
dupa noua ordanta de guvern OUG nr. 36/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concedii dupa cat timp se depune concediul medical la locul de munca conform noii legi din 15 mai 2010
Trebuie sa nasc la inceputul lunii septembrie si in ultimele 12 luni am fost in somaj tehnic si am si 8 zile de concediu fara plata,mai pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?
Răspuns la discuția este legal?
clio06 a scris:

Daca sotul dvs a semnat cererea de concediu fara plata de 2 saptamani nu prea stiu ce aveti de contestat.
Practic, in acte, sotul dvs a cerut iar angajatorul a aprobat.
Dar sa stiti ca perioada de concediu de odihna (cele 2 saptamani) se plateste.
Sotul meu nu a semnat nimic,nici o cerere,a fost anuntat doar telefonic,iar de platit concediul de odihna (cele 2 sapt)cum au stabilit initial nu mai vor,adica sotul meu a stat 1 luna in concediu fara plata
Discuție este legal?
La sfarsitul lunii ianuarie sotul meu a fost instiintat telefonic de administratorul magazinului unde lucreaza ca trebuie sa intre in concediu de odihna 2 saptamani,sotul a acceptat,dar dupa ce au trecut cele 2 saptamanii,a fost sunat din nou,de data aceasta de cea care este in acte patroana magazinului si i s-a zis ca trebuie sa stea acasa inca 2 saptamani(in total 1 luna)dar in concediu fara plata.Am rezolva ceva daca sotul meu ar depune o plangere la ITM,pt ca nu mi-se pare normal sa-l oblige sa stea 1 luna in concediu fara plata?