avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate show.expert

Activitate show.expert

Răspuns la discuția PV schimbat! Ce pot face?
nu inteleg de ce toata lumea se sperie sau se enerveaza si nu semneaza PV ...
a semna acst act nu inseamna ca esti de acord cu cele semnalate in el ci doar ca ai luat la cunostinta ca ai fost sanctionat !!!!
daca erai destept semnai primeai partea auto-copiata deci PV corectat si de aici era foarte simplu .... depuneai contestatia in termen de 15 zile si totul era anulat deoarece orice PV in care exista corecturi stersaturi sau neconcordante cu realitatea atrage de la sine anularea PV .... daca tu nu ai semnat iti zic yo ce s-a intamplat ..... intre timp militianu s-a prins ca a gresit PV ..... tu nu l-ai semnat asa ca dansa a anulat respectivul PV si a intocmit altul unde a scris Mentiuni : " refuz sa semnez " si tea-i trezit ca nu poti face nimik !!! nu va fie frica sa semnati si sa contestai un PV se castiga foarte usor !!!
Răspuns la discuția Amenda cu date personale gresite
orice gresala sau neconcordanta cu realitatea atrage dupa sine anularea procesului verbal ...respectiv a sanctiunii ! ce trebuie sa faceti pe scurt ...
1 avocat ...2 contestatie in max 15 zile de la PV 3 infatisarea la proces ...si gata !
Răspuns la discuția cotestatie proces verbal
apelati la un avocat in cazul PV in max 15 zile depuneti contestatia !
pe langa asta aveti martori ca respectivul " militian " a avut comportamentul abuziv si pt asta puteti incepe proceduri de judecata.... cheltuielile nu sunt ff mari doar ca sunt de durata atata tot si puteti solicita daune morale ( politaiul acela va fi sanctionat la randul lui pt actele de vitejie ) macar s-o invata minte cum e cu chipiul shi bastonul....
tine-ti minte ! agentul in momentul in care va opreste are obligatiile date de legislatia in vigoare ......urmatoarele :
sa va salute,(buna ziua ....etc), sa se prezinte (sunt agent ....bla bla ), sa se legitimeze ( in caz contrar ii puteti solicita aceasta ), sa va comunice motivul pt care ati fost oprit, sa va solicite documentele ,in caz de sanctiune sa va comunice sanctiunea si sa va intocmeasca proc. vb ..... in oricare din momente NU ARE VOIE ! sa vorbeasca cu "tu" sau "bai" sau "mah" sau sa aiba comportament abuziv !!!!! daca aveti martor il puteti frige de nu se vede!!!!! de asemenea orice gresala corectura sau neconcordanta cu realitatea "daca dovediti" din procesul vb atrage da la sine anularea acestuia deci anularea sanctiunii !!!!
am fost in audienta la seful politiei bihor ... shi foarte senin mi-au zis exact aceeasi treaba.... ca inca figurez la ei in sistem ca avand un accident cu vitime, la care am mentionat ca am inregistrat rezolutia procurorului despre fapta penala care este cu NUP. shi mi-au zis ca degeaba am contestat proc vb ca nu imi dau permisul .... ca cika trebuie sa atac rezolutia data de procuror ... aceasta fiind motivul pt care mi-se suspenda permisul .... shi atentie! pe 90 de zile ... nu pe 30 cat este dat in decret pt neacordare de prioritate cu tamponare, shi ca eu trebe sa dau in contencios rezolutia procurorului (in care apropo ... nu scrie nimic de suspendarea dreptului de a conduce pe 90 zile ) rezolutia doar solutioneaza fapta penala shi incheie procedurile cu NUP, shi sa depun plangere la ei shi ei imi vor da un act cum ca imi resping plangerea dupa care sa incep cheltuielile pt inca un proces atacand decizia procurorului, e o tzara de incapabili care dau legi aiurea ca sa nu putem face nimic altceva decat sa ne cheltuim banii prin tribunale, intre timp eu o sa merg la procesul pe care l-am inceput contestand proc vb unde am cerut anularea contraventiei pe urmatoarele motive .... "victima" ... a refuzat solicitarea unui raport medicolegal, nu a fost echipata coresp. pt circulatia pe timp de noapte, a fost "cu alcohool " fapte pt care a fost sanctionata la radul ei,, deci trebuia sa se dea cel mult "culpa comuna " din moment ce amandoi am fost sanctionati, ...sunt foarte curios ce se va intampla daca judecatorul imi da castig de cauza shi se hotarashe anularea suspendarii parmisului!!!!... marog ... cei care au inventat sistemul nu au avut ce face cu timpul liber si nu s-au gandit numai sa ne bage betze in roate ... ms de rasp.!
pe scurt : 14 decembrie ora 20:15 patrund intro intersectie pe un drum judetean unde am stop....opresc la stop dupa care intrand in intersectie tamponez un biciclist care circula pe drum cu prioritate insa acesta este beat, fara vesta refl... , fara far , fara sistem de franare, etc atentie era bezna totala....
concluzia finala : neacordare de prioritate cu tamponare ( decizia politiei ) ,mi-se incepe urmarirea penala pt vatamare corporala din culpa, victima renunta la pretentii si la obtinerea certif medicolegal pt ca obtin " impacarea la notar " se inchide dosarul cu N U P. prin rezozutia finala ramane in picioare contraventia conform careia mi-se suspenda permisul ! dar biciclistul este la randul lui sanctionat pt greselile multiple pe care le-a facut!!!! trebuia sa se dea culpa comuna ! cel mult ! marog ...
in cele 15 zile depin contestatia shi obtin certificat de grefa cu care ma prezint la pol rutiera bihor pt a-mi elibera permisul. si acum surpriza ! nu mi se elibereaza permisul pe motiv ca ei nu au primit raspuns de la procuror cu rezultatul procesului de urmarire penala. X-( #- b bun ma calmez shi le dau rezolutia ca dovada a terminarii faptei penale cu NUP. dar nimik.....imi inregistreaza rezolutia in baza careia s-a facut procesul verbal de contraventie, care deja a mai fost inregistrata de agentul constatator cu 2 saptamani in urma adica in ziua in care mi-sa facut procesul vb contestat de mine .... shi imi spun senin sa revin peste vreo 15 zile cu: grefa ,dovada in baza carei mi-sa retinut permisul, shi buletin shi poate atunci imi vor elibera permisul.

eu unu stiu clar in decret scrie negru pe alb ! in cele 15 zile de la procesul vb de contaventie am dreptul sa depun contestatie .... zis shi facut ... .abtin certif. de grefa. merg la pol rutiera sa imi ridic permisul shi pana la proces pot circula.... abia in cazul in care judecatorul decide in favoarea proc. vb de contraventie aceasata ramane definitiva.... iubiti avocati care va confruntati zilnic cu acest sistem juridic defect CE POT SA FAC !?!?!?!