avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate ion emil

Activitate ion emil

Răspuns la discuția pensionare anticipata
multumesc mult,problema este ca la Oficiul de Pensii mi s-a explicat ca nu pot depune dosarul la 61 de ani,deci 2011,august, deoarece nu am contributia completa ,adica 35 de ani.(pe cartea de munca sunt 32 de ani de contributie). Nu se asimileaza (cred ca acesta este termenul) cu cei 18 ani in gr. a-2-a decat daca aveam contributia completa si numai atunci puteam iesi cu 4 ani mai devreme ,deci la 61 de ani.Ce pot face?Si care este reglementarea legala?
buna ziua. Am intrebare pentru dvs.si multumesc anticipat. Barbat ,nascut in 1950, 32 de ani de contributie,din care 18 ani in grupa II (munca grea). In ce conditii pot iesi la pensie inainte de imlinirea varstei standard de pensionare(65 ani)?
buna ziua.am urmatoarea situatie: am terminat perioada de somaj,aprilie 2010,acum nu am nici un venit,sotia are un salariu de 750 lei,suntem doua persoane in locuinta proprietate personala(apartament).Intrebarea mea este: pot beneficia de ajutor social(venit minim garantat)? Multumesc
multumesc. m-ar interesa totusi care sint formalitatile pentru cazul in care,si daca este posibil, sa-si achite din mina aceste contributii la CNAS. In cazul in care doresc ca sotia sa devina coasigurat unde trebuie sa ma adresez? multumesc anticipat
Buna seara. Am urmatoarea intrebare. Sotia mea a terminat perioada de somaj,si doreste sa plateasca contributia la asigurarile de sanatate din mana. In ultimii 4 ani a fost angajata cu carte de munca,incluzind si perioada de somaj. Doresc sa stiu daca acest lucru este posibil si unde trebuie sa se adreseze. Intreb acest lucru pentru ca am inteles ca se calculeaza o perioada de 5 ani si ca se platesc penalizari.Totodata as dori sa intreb daca poate beneficia,eventual, de asigurarea mea,eu fiind salariat. Multumesc mult pentru amabilitate.
Doresc sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.am lucrat timp de sase luni in 2005 cu contract de munca de 4 ore zilnic, doresc sa stiu cum se calculeaza la vechimea in munca,2. intre anii1993.o6.o1-1995.1o.o1 am lucrat la o intreprindere unde mi s-a specificat in cartea de munca vechimea in procent de 12% pe perioada de la data angajararii pana la data de 1993.1o.o1,apoi de la acea data pana la transfer, la data de 1995.1o.o1, nu mai este specificat sporul de vechime.Am solicitat o adeverinta pentru perioada respectiva, dar mi s-a spus ca nu mai au arhiva. Cum pot rezolva problema? Va rog mult sa ma ajutati, multumesc.