avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate tebe

Activitate tebe

Va multumesc pt raspunsul d-voastra dar intrebarea pe care o am bunurile din firma ( in cazul in care firma se va inchide-pentru ca asta intentioneaza) ale cui sunt?
Mi se pare normal sa se ia in calcul si bunurile existente in firma ca bunuri comune .
Poate veti spune ca nu este problema mea dar nu vreau ca fratele meu sa fie fraier pana la sfarsit.Daca ar fi dupa el ( deoarece este intr-o stare destul de rea) ar fi in stare sa fie de acord cu ea.Eu stiu foarte bine cat de mult s-a zbatut sa mearga acea firma (s-a si imbolnavit din cauza oboselii si a stresului).
Fratele meu este casatorit de 16-17 ani.Are o firma de aprox 8 ani. Nu este el administrator ci sotia deoarece el este ofiter la jandarmi.Cam 4-5 ani s-a ocupat in principal el de firma tinand sub control achizitiile vanzarile si cat putea in timpul liber.Asta pana intr-o zi cand sotia i-a spus ca este angajat al MI si nu al firmei respective, ea fiind administrator si nu el.Acum dupa 4 ani firma este falimentara , ba mai mult fratele meu a trebuit sa faca imprumuturi in banci pentru a achita datoriile la stat.Imprumuturile le-a facut pe persoana fizica cu adeverinta de salariat(unul) si cu ipotecarea unui teren ( al doilea).(sa nu intrebati de ce le-a facut caci am sa va spun ca de fraier-dar le-a facut).Acum cu criza financiara salariul lui a scazut si bineinteles ca nu mai are putere financiara sa le plateasca.Sotia acum vrea sa divorteze.
Bunurile( de valoare) pe care le au impreuna sunt un apartament si terenul ipotecat.
Pe firma sunt niste utilaje pt productie de mobila,o dubita achitata integral si un autoturism in leasing (mai are 11 luni), si un teren intravilan.
Propunerea ei a fost sa-i lase lui apartamentul si masina si bineinteles datoriile.
Eu acum intreb cum se face partajul ?
Răspuns la discuția Ce ar trebui sa fac?
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie doar ca eu am avut cu Connex cam in 2000-2001.Eu i-am intrebat de ce nu m-au cautat atatia ani.Le-am cerut si dovezi ca sunt datoare dar raspunsul a fost ca trebuie sa merg la cei de la Vodafone sa-mi arate.Eu una le-am spus ca nu le dau nimic.Cica ma baga la rau platnici si nu voi mai putea avea abonament la ei.Dar cum sunt atatia in piata ¨paguba-n ciuperci¨.
Discuție divort/partaj
sunt casatorita de 12 ani si din pacate am ajuns la concluzia ca este mai bine sa continuam fiecare pe drumul lui.
Sotul are un copil din prima casatorie pentru care de 11 ani este tutore legal(i-a fost incredintat legal) si care acum are 18 ani.Bineinteles ca avem si noi un copil de 6 ani.
Ma intereseaza , in cazul partajului care sunt drepturile pe care le am.
Va multumesc