avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters132988

Activitate ContSters132988

Răspuns la discuția Retineri la concediul medical
Am inteles.Multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Am o colega care a intrat in prenatal la jumatatea lunii martie.In cazul codului de indemnizatie 08, se retine doar CAS-ul angajatului la minimul pe economie?In cazul angajatorului cum se procedeaza?
Iar al doilea caz, o alta colega care a avut probleme cu sarcina, a avut 15 zile CM cu 85% in decembrie. In luna ianuarie a avut 2 zile lucrate, 3 fara plata si 15 zile CM cu 75%.Iar in luna februarie a avut 11 zile CM cu 75% si 9 zile lucrate.
Am urmatoarele nelamuriri:
-in cazul codului de indemnizatie 01(75%) ce retineri se fac.La fel ca si la cod 08?Adica retin doar CAS anagajat la minimul pe economie, fara somaj si impozit pe salariu?Difera retinerile in functie de codul de indemnizatie?
-pentru luna ianuarie si februarie, nu trebuie sa-i recalculez concediul de odihna?Adica in loc de 21 de zile, i-am calculat ca are dreptul doar la 19 zile CO.Am citit undeva ca acesta din urma se calculeaza doar pentru activitatea prestata, ori in concediu medical nu presteaza activitate.Este corect interpretat?
Ca nu de alta dar avem "mici" amenintari cu un control de la ITM:stunned:
Răspuns la discuția Concediu prenatal
:yes:Am inteles!
Multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Ce retineri se aplica la acest ajutor?
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Multumesc.Acum am inteles.In primul rand mamei i se acorda, si daca din diverse motive nu primeste mama, atunci i se acorda tatalui ajutorul +dovada ca nu a luat mama.
Răspuns la discuția Sotul ca si coasigurat
Revin cu o alta idee.Oare nu ar fi mai bine sa platesc retinerile asiguratului din mana?In felul acesta ar fi si asigurat si iar merge si vechimea...asta in speranta ca mai apucam pensia:stunned:
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Dar daca sunt amandoi salariati?De unde stiu eu, ca va primi doar sotia?Sau asta n-ar trebui sa-l intereseze pe angajator?
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Nu, societatea nu are contract colectiv de munca, numarul salariatilor in luna februarie fiind de 8.
Ma confrunt si eu,iar, cu o situatie necunoscuta pentru mine.
Am o colega ce intra in concediu prenatal.Am inteles cat de cat, cum se calcul;eaza concediul medical cu cod indemnizatie 08.
Una din probleme ar fi: anagajatorul trebuie sa plateasca un salariu mediu pe unitate la nasterea copilului?chiar daca nu este stipulat nici in CM nici in R.O.I?sotul trebuie sa imi dovedeasca, ca el nu a primit de la locul lui de munca?si toate astea, in baza caror legi?:O
O alta intrebare ar fi: trebuie respectata protectia maternitatii, chiar daca tot asa nu apare in R.O.I si CM?mentionez ca angajata nu a avut probleme de sanatate, doar ca nu i s-au acordat zile/ore pentru controale la medici, acestea retinandu-i-se din CO.
Ar fi bine de stiut, macar pe viitor ca sa nu ma mai trezesc cu "ochii scosi"-ca eu sunt zona tampon intre ANGAJATOR si ANGAJATI.
Va rog lamuriti-ma!!!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Sotul ca si coasigurat
Va multumesc foarte mult!
Acum stiu de unde sa "apuc" problema, desi sunt cam multe de facut.
Inca o data va multumesc!