avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate cristina@1234

Activitate cristina@1234

mam documentat in ceea ce priveste legea dar tinand cont ca nu eram in tara si nu am fost instiintata,ce pot face¿ptr ca intro instanta o sa mi se spuna ca nu am avut grija sau ca nu mam interesat de copil dar eu iam bagat mereu bani in contul copilului¿trebuie sa platesc pensia alimentara¿tot din urma¿
custodia copilului ia fost incredintata sotului ptr ca eu nu mam prezentat ptr ca nu am fost instiintata acum 3 ani iar de un an si jumatate nu ma lasa sa vb cu el si nici ca parintii mei sal vada,(eu sunt in strainatate) e posibil ca in sentinta sa nu se puna un program de vizita cel putin¿:(
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
va multumesc ptr raspuns
am o intrebare sa pronuntat divortul prin neprezentare ptr ca am fost in strainatate si nun am fost instiintata,cred ca trebuie sa platesc cheltuielile de judecata dar au trecut 3 ani de la dictarea sentintei aceste taxe sunt fixe sau daca trece timpul iti urca.va rog raspundeti#-o
in anul 2006 am parasit tara iar sotul a facut plangere la politie ptr parasire de domiciliu si abandon familiar tin sa anunt ca eu nu aveam domiciliul stabilit la el acasa am avut doar o viza de fotant si aceea era expirata.apoi a inaintat divortul si sa dat sentinta prin neprezentare iar custodia ia fost incredintata lui(de toate astea eu am aflat mai tarziu).eu trebuia sa platesc pensie alimentara cum nu eram de acord cu sentinta nu am facut-o dar in shimb iam deschis copilului un cont personal si banii iam depus acolo,intrebarea mea este daca acei bani in instanta sunt luati in calcul ca si pensie alimentara (tinand cont ca acesti bani nu se pot scoate pana cand copilul nu implineste varsta de 18 ani )sau trebuie sa platesc aparte tinand cont ca sunt 3 ani si ceva si ce posibilitate mai am sai iau copilul.va multumesc