avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli de judecata

am o intrebare sa pronuntat divortul prin neprezentare ptr ca am fost in strainatate si nun am fost instiintata,cred ca trebuie sa platesc cheltuielile de judecata dar au trecut 3 ani de la dictarea sentintei aceste taxe sunt fixe sau daca trece timpul iti urca.va rog raspundeti#-o
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 05:38, 5 Martie 2010
daca au trecut 3 ani d e cand a ramas definitiva hotararea, nu mai sunteti obligata sa platiti cheltuielile de judecata intrucat dreptul la actiune a ex sotului sa prescris
va multumesc ptr raspuns
Daca au trecut mai mult de trei ani de la ramanerea definitiva a hotararii prin care ati fost obligata la plata cheltuielilor de judecata si daca in acest timp nu s-a incercat executarea sentintei,datoria dvs.,rezultata din obligarea la plata acestora s-a prescris,operand prescriptia extinctiva de 3 ani
daca a trecut 3 ani ,nu mai datorati cheltuieli de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita sulta ion luca c ion luca c Urmare Sent.Civ def si inrevocabila 02.2008 ,am primit in indiv eu si sora (o reprezentam pe mama) urmare a unui proces succesoral ,un teren min,cu valuare ... (vezi toată discuția)
Prescrierea unei datorii grigio grigio daca o persoana vrea sa deschida un proces ptr a dovedi intreruperea unei prescripti ce dovezi trebuie sa aduca in fata instantei. Mentionez ca sulta trebuia ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters126818 ContSters126818 Buna seara.Cumnata mea a divortat acum 7 ani.Are un copil de 13 ani.Este plecata cu el in Italia de 2 ani.Fostul sot nu i-a platit niciodata pensie alimentara ... (vezi toată discuția)