Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli de judecata

am o intrebare sa pronuntat divortul prin neprezentare ptr ca am fost in strainatate si nun am fost instiintata,cred ca trebuie sa platesc cheltuielile de judecata dar au trecut 3 ani de la dictarea sentintei aceste taxe sunt fixe sau daca trece timpul iti urca.va rog raspundeti#-o
daca au trecut 3 ani d e cand a ramas definitiva hotararea, nu mai sunteti obligata sa platiti cheltuielile de judecata intrucat dreptul la actiune a ex sotului sa prescris
va multumesc ptr raspuns
Daca au trecut mai mult de trei ani de la ramanerea definitiva a hotararii prin care ati fost obligata la plata cheltuielilor de judecata si daca in acest timp nu s-a incercat executarea sentintei,datoria dvs.,rezultata din obligarea la plata acestora s-a prescris,operand prescriptia extinctiva de 3 ani
daca a trecut 3 ani ,nu mai datorati cheltuieli de judecata.