Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescrierea unei datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescrierea unei datorii

daca o persoana vrea sa deschida un proces ptr a dovedi intreruperea unei prescripti ce dovezi trebuie sa aduca in fata instantei. Mentionez ca sulta trebuia sa o platesc eu dar nu am platit decit putini si nu am dat nici un act scris sau semnat .
Trebuie sa probeze ca suma este certa, lichida si exigibila,data obligatiei si cand a fost intrerupt termenul de prescriptie
deci trebuie sa aiba o hirtie scrisa si semnata de mine
nu neapărat.
De unde provine această sultă pe care dvs trebuie să o achitaţi?
Creditorul trebuie sa faca dovada cu probe temeinice ca in interiorul termenului de 3 ani partea a recunoscut/achitat partial debitul
sulta provine di plata unei cote parte de la o casa dar au trecut trei ani si sa prescris iar acuma doamna sa dus la ex .EU am platit ceva bani dar faranici o hirtie scrisa sau semnata de acea va intreb ce dovezi trebuie sa aduca in fata instantei ca sa faca dovada sumei care sa platit