avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescrierea unei datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescrierea unei datorii

daca o persoana vrea sa deschida un proces ptr a dovedi intreruperea unei prescripti ce dovezi trebuie sa aduca in fata instantei. Mentionez ca sulta trebuia sa o platesc eu dar nu am platit decit putini si nu am dat nici un act scris sau semnat .
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:33, 25 Noiembrie 2010
Trebuie sa probeze ca suma este certa, lichida si exigibila,data obligatiei si cand a fost intrerupt termenul de prescriptie
deci trebuie sa aiba o hirtie scrisa si semnata de mine
nu neapărat.
De unde provine această sultă pe care dvs trebuie să o achitaţi?
Creditorul trebuie sa faca dovada cu probe temeinice ca in interiorul termenului de 3 ani partea a recunoscut/achitat partial debitul
sulta provine di plata unei cote parte de la o casa dar au trecut trei ani si sa prescris iar acuma doamna sa dus la ex .EU am platit ceva bani dar faranici o hirtie scrisa sau semnata de acea va intreb ce dovezi trebuie sa aduca in fata instantei ca sa faca dovada sumei care sa platit

Alte discuții în legătură

Drept civil sderw sderw X-(va rog sa ma ajutati.in 2007 am obt o hot jud def si irev prin care trebuia sa platesc o sulta de 12900 ron din care am reusit sa platesc 4000 ron anu ... (vezi toată discuția)
Executare silita grigio grigio va rog daca poate cineva sa raspunda corect la o intrebare...dupa ce au trecut 3 ani de la raminerea sentintei def si irev am inteles ca o sulta neachitata ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata sulta dupa partaj tatiana28 tatiana28 Buna seara.Am o nelamurire in legatura cu plata sultei.Dupa un proces de partaj,in care s-au impartit bunuri mobile si un bun imobil, a ramas hotararea ... (vezi toată discuția)