Forum Discuţii juridice Executare silită drept civil
Discuție deschisă în Executare silită

drept civil

X-(va rog sa ma ajutati.in 2007 am obt o hot jud def si irev prin care trebuia sa platesc o sulta de 12900 ron din care am reusit sa platesc 4000 ron anu acesta pe casa respectiva am demolato si am obt autorizatie de constructie pe numele meu .matusa mea ma ameninta ca ma chiama iar in instanta ca imi ia casa si mi-a cerut o hirtie scrisa cu toti banii pe care i -am dat . ce ma sfatuiti sa fac ca este o smechera .multumesc
va poate executa pentru diferenta de bani pe orice bun mobil si imobil ce va apartine; nu e nevoie sa va actioneze in judecata, este suficient sa mearga la un executor judecatoresc
avoct Cristina Popescu
am inteles dar si daca au trecut 3 ani de la proces'
Din enuntul scris de dvs. se intelege (sau cel putin eu asta inteleg!) ca suma de 4.000 lei s-au platit in anul 2010. Daca plata partiala asultei s-a facut inainte de implinirea a 3 ani dupa ce HJ a ramas irev. putem vorbi despre o intrerupere a cursului prescriptiei dreptului de a cere si obtine executarea silita.
Oferiti mai multe informatii, cu date exacte.
suma de 4000 de ron am platito pe parcursul a 4 ani dar nu exista nici o hirtie sau act ca eu am dat banii sau ca ea a primit semnat de mine de aceea vrea acuma sa ii dau o hirtie semnata cu banii pe care i-am dat
Vedeti cand a ramas irev. HJ, de atunci s-a nascut dreptul de a cere executarea silita, si socotiti 3 ani. Daca s-au implinit, atunci dreptul creditorului dvs. de a cere executarea silita s-a prescris.