avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate psychoxit

Activitate psychoxit

Va multumesc frumos pentru promptitudine. Exista vreun cadru legal (lege /art) care mentioneaza exact acest lucru?

Cornel Vasile a scris:

Nu ....Modificarea impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii.

Buna ziua,
Referitor la un act aditional incheiat la CIM, in care se modifica salariul (se mareste), se poate incheia de exemplu astazi, in data de 25.11.2021, si sa produca efectul din data de 01.11.2021, retroactiv? Multumesc anticipat!
Buna ziua. Anul anterior sotia a avut venituri individuale din jocuri de noroc. Din ce stiu i se opresc 1% la orice retragere pana in 66.750 lei (mentionez ca nu a avut peste), iar ce trece peste se opreste impozit mai mare. Intrebarea principala este: Daca depun dosarul pentru indemnizatie copil, aceste venituri se iau in calcul pentru indemnizatia crestere copil ? Multumesc anticipat
Buna ziua. M-ar interesa sa imi spuneti pasii pentru intrarea in insolventa/faliment a unei firme conform noii legi. Mai concret am o firma la care au venit in control si au dat amenda de 20.000 lei (10.000 lei in 48 ore) . Nu sunt disponibilitati financiare pentru plata amenzii . Intrebarea este: Cum pot intra in insolventa/faliment si daca se dovedeste ca nu este posibilitate de revenire financiara pentru plata amenzii nici prin activele firmei, exista sanse sa fie consecinte asupra administratorului ca persoana fizica, in sensul ca i se poate pune sechestru pe bunuri?
Din cate am inteles personalul contractual va avea 2 gradatii. Cei care au fost gradul III si II vor avea gradul II si cei cu gradul IA si I vor avea gradul I. Eu am salariul de 922 ron brut. Am fost gradul III si acum pe noua dispozitie sunt gradul II. Trebuie sa dau examen pentru promovare peste o luna. Exista cumva un tabel cu salariul la urmatoarea treapta? Sau cum se calculeaza? Va multumesc