Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrarea in insolventa/faliment.
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrarea in insolventa/faliment.

Buna ziua. M-ar interesa sa imi spuneti pasii pentru intrarea in insolventa/faliment a unei firme conform noii legi. Mai concret am o firma la care au venit in control si au dat amenda de 20.000 lei (10.000 lei in 48 ore) . Nu sunt disponibilitati financiare pentru plata amenzii . Intrebarea este: Cum pot intra in insolventa/faliment si daca se dovedeste ca nu este posibilitate de revenire financiara pentru plata amenzii nici prin activele firmei, exista sanse sa fie consecinte asupra administratorului ca persoana fizica, in sensul ca i se poate pune sechestru pe bunuri?
Pragul minim pentru intrarea in insolventa este 40 000 lei.

Cat priveste raspunderea administratorului, aceasta poate fi atrasa doar in conditiile articolului 169 din Legea 85/2014.