Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neplata furnizor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neplata furnizor

Buna..Am o societate si am datori la un furnizor de 76.000 lei care nu ii pot plati (nu am emis file cec sau bilete sunt simplu facturi catre mine).Firma nu are nimic bunnuri si nu mai are alte datori.As vrea sa stiu care sunt consecintele si eventual ceva sfaturi ce sa fac.
Multumesc
legea 85/2006 privind procedura insolventei precizeaza: "valoare prag reprezinta cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului. Acesta este de 10.000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economie"

deci, in cazul in care nu renegociati termenul de plata a datoriei cu furnizorul, acesta poate ca dupa 30 de zile de la data scadentei sa inainteze cerere catre tribunal de intrare in procedura insolventei (subiectul fiind firma dvs)

odata intrat in procedura insolventei judecatorul sindic va putea decide intrarea direct in procedura falimentului (avand in vedere ca firma nu mai detine bunuri)

dvs, ca asociat/actionar veti raspunde cu bunurile personale pentru neplata datoriilor de catre societatea dvs ;)
daca este culpa administratorului (in cazul in care nu ati fost dvs administratorul) il puteti actiona in instanta pentru recuperarea prejudiciului adus
ContSters161855, utilizator
depinde
se poate cere insolventa
se poate cere raspunderea administratorului
se poate ajunge la bunurile administratorului
d_ilie_cristian a scris:

Acesta este de 10.000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economie"

Se pare că sunteţi cam în urmă cu actualizările Legii insolvenţei, valoarea prag este de 45.000 lei. (art. 3 pct. 12 din Legea nr. 85/2006).
b_nvalentin a scris:

Buna..Am o societate si am datori la un furnizor de 76.000 lei care nu ii pot plati (nu am emis file cec sau bilete sunt simplu facturi catre mine).Firma nu are nimic bunnuri si nu mai are alte datori.As vrea sa stiu care sunt consecintele si eventual ceva sfaturi ce sa fac.
Multumesc

Dacă incapacitatea de plată a societăţii dvs. nu a fost generată prin săvârşirea uneia din faptele prevăzute la art. 138 alin. (1) din Legea nr. 85/2006, vă recomand să declaraţi starea de insolvenţă faţă de societate şi să propuneţi desemnarea unui practician în insolvenţă, cu care va trebui să discutaţi în prealabil modul în care urmează să se desfăşoare procedura.
Amila, utilizator
Amila a scris:

Se pare că sunteţi cam în urmă cu actualizările Legii insolvenţei, valoarea prag este de 45.000 lei. (art. 3 pct. 12 din Legea nr. 85/2006).

ultima actualizare am gasit-o in 2010... daca spuneti ca s-a mai actualizat o data va rog ziceti-mi si mie la ce data ;)