avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neplata furnizor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neplata furnizor

Buna..Am o societate si am datori la un furnizor de 76.000 lei care nu ii pot plati (nu am emis file cec sau bilete sunt simplu facturi catre mine).Firma nu are nimic bunnuri si nu mai are alte datori.As vrea sa stiu care sunt consecintele si eventual ceva sfaturi ce sa fac.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters161855 , utilizator 08:40, 21 Februarie 2011
legea 85/2006 privind procedura insolventei precizeaza: "valoare prag reprezinta cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului. Acesta este de 10.000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economie"

deci, in cazul in care nu renegociati termenul de plata a datoriei cu furnizorul, acesta poate ca dupa 30 de zile de la data scadentei sa inainteze cerere catre tribunal de intrare in procedura insolventei (subiectul fiind firma dvs)

odata intrat in procedura insolventei judecatorul sindic va putea decide intrarea direct in procedura falimentului (avand in vedere ca firma nu mai detine bunuri)

dvs, ca asociat/actionar veti raspunde cu bunurile personale pentru neplata datoriilor de catre societatea dvs ;)
daca este culpa administratorului (in cazul in care nu ati fost dvs administratorul) il puteti actiona in instanta pentru recuperarea prejudiciului adus
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2011
ContSters161855, utilizator
depinde
se poate cere insolventa
se poate cere raspunderea administratorului
se poate ajunge la bunurile administratorului
d_ilie_cristian a scris:

Acesta este de 10.000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economie"


Se pare că sunteţi cam în urmă cu actualizările Legii insolvenţei, valoarea prag este de 45.000 lei. (art. 3 pct. 12 din Legea nr. 85/2006).
b_nvalentin a scris:

Buna..Am o societate si am datori la un furnizor de 76.000 lei care nu ii pot plati (nu am emis file cec sau bilete sunt simplu facturi catre mine).Firma nu are nimic bunnuri si nu mai are alte datori.As vrea sa stiu care sunt consecintele si eventual ceva sfaturi ce sa fac.
Multumesc


Dacă incapacitatea de plată a societăţii dvs. nu a fost generată prin săvârşirea uneia din faptele prevăzute la art. 138 alin. (1) din Legea nr. 85/2006, vă recomand să declaraţi starea de insolvenţă faţă de societate şi să propuneţi desemnarea unui practician în insolvenţă, cu care va trebui să discutaţi în prealabil modul în care urmează să se desfăşoare procedura.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Februarie 2011
Amila, utilizator
Amila a scris:

Se pare că sunteţi cam în urmă cu actualizările Legii insolvenţei, valoarea prag este de 45.000 lei. (art. 3 pct. 12 din Legea nr. 85/2006).

ultima actualizare am gasit-o in 2010... daca spuneti ca s-a mai actualizat o data va rog ziceti-mi si mie la ce data ;)

Alte discuții în legătură

Datorii la anaf si la furnizori in caz de faliment vali30071986 vali30071986 Am avut un magazin universal care a ajuns la faliment, ramanand astfel in imposibilitatea de a platii la stat tva-ul, impozitul din venit si impozitul pe ... (vezi toată discuția)
Tot despre insolventa Olga67 Olga67 Exista un plafon al datoriilor unei firme pana la care sau de la care se poate cere intrarea in insolventa?Exista cumva o ordonanta data de curand in acest ... (vezi toată discuția)
Insolvabilitate ContSters280612 ContSters280612 Buna ziua, as dori sa stiu daca ANAF poate cere intrarea in insolvabilitate a unui s.r.l. pentru o datorie de 23.000 lei. Multumesc. (vezi toată discuția)