avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate virginia1

Activitate virginia1

M-am consultat cu un avocat referitor cu penalitatile de plata la asociatia de locatari,parerea avocatului a fost sa nu platesc penalitatile de (7100 lei) la suma datorata care este (3600 lei) ca nici asociatia nu plateste penalitai la firma distribuitoare,si nici nu poate dovedi acest lucru,intrebarea mea este sa platesc numai suma datorata(3600 lei) si sa sa ajungem la proces cu penalitatile,sau sa ajung la o intelegere (contract de esalonare) si sa platesc datoria in totalitate in termen de 24 luni?
Răspuns la discuția citatie tribunal
Nu prea am avut probleme cu legea,m-am grabit un pic cu scrisul,da, aveti dreptate,nu este citatie de la tribunal ci si de la judecatorie,pina acum nu am fost citat niciodata si referitor la dobinda;ma scuzati;e vorba de penalitati de intirziere.
am mai scris despre problema mea,dar acum as mai cere un sfat daca cineva poate sa ma lamureasca:saptamina trecuta am vorbit cu consilierul juridic de la asociatia de locatari care mi-a zis ca pot plati esalonat restanta la intretinere,azi m-am trezit cu citatie de la tribunal in cutia postala.Intrebarea mea este in cit timp se poate plati restanta,ce interval de timp este dat legal pentru asa ceva,si cum se procedeaza cu dobinda?Dobinda inreb deoarece am o datorie de:3600 lei la care mi-a pus o dobinda de 7100 lei,aici nu inteleg cum este socotit dobinda,ce sa zic la tribunal,pe ce interval de timp se poate esalona plata?ajutati-ma cu un raspuns legal.Cu mult respect:Virginia1
Discuție Penalitati
Cum poate asociatia de locatari sa faca in asa fel penalitatile de ntirziere ca penalizarea sa fie mai mare decit suma datorata.de ex:am o restanta de:3600 de lei si pentru suma asta am o penalizare de 7100 lei.daca puteti sa-mi dati o explicatie? cu respect.VIRGINIA 1:(:(:(