avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters133693

Activitate ContSters133693

Este posibil sa ma casatoresc cu el la Consulatul Roman din Nigeria? Ce acte ne trebuiesc?
Apoi putem calatori impreuna in Romania?
Pentru a veni cu mine in UK, de ce acte are nevoie?
Va multumesc pentru raspunsuri

Daca ma casatoresc in Romania cu un cetatean nigerian, el va primi o carte de
identitate romaneasca/Pasaport cu care sa poata calatori cu mine in Anglia?
Răspuns la discuția Pieton accidentat
Buna ziua,
Fratele meu a fosta accidentat de un autoturism in statia de autobuz. A fost internat la urgenta in Constanta, timp de 5 zile, fara interventie chirurgicala, dar are nevoie de recuperare.
El nu are nicio pretentie la soferita, decat sa-i achite costurile de spitalizare si investigatiile (in suma de 2700 ron), aceasta ii spune ca nu poate, ca nu isi permite financiar.
Cineva l-a sfatuit sa mearga la IML si sa o dea in judecata, problema este ca fratele meu nu are bani pentru asa ceva.
La IML, demersul lui va costa bani?
Multumesc anticipat pentru raspuns/-uri!
Răspuns la discuția domiciliu stabil vs flotant
unde trebuie sa dau aceasta declaratie, la politie?
multumesc pentru raspuns













Răspuns la discuția domiciliu stabil vs flotant
si eu am o problema cu aceasta connfuzie "luare in spatiu/viza flotant".
acum 2 ani am luat in spatiu o colega de serviciu care nu era din judet. acum nu mai lucram impreuna dar au inceput sa-mi vina acasa numeroase plicuri de la diferite banci pentru datorii, ba ultima era chiar de la o firma de recuperari de datorii angajata de o banca. De colega nu mai dau nu ce imi recomandati sa fac?
Răspuns la discuția Cadastru facut pe terenul meu
inginer cadastru-inselaciune

Parintii mei au angajat un inginer cadastru,de 1 an de zile pentru a intocmi schita cadastrala a unui imobil. de buna credinta fiind, ei au achitat dinainte toata suma solicitata de acesta. Inginerul nu a intocmit nici un act si a luat banii. Unde il pot reclama pentru inselaciune? multumesc
Răspuns la discuția inginer cadastru-inselaciune
este un imobil situat in sat Coroana, jud. Constanta. A fost solicitat acum 1 an de zile, situatia juridica a imobilului este clara. Parintilor mei (proprietari) nu le-a mai raspuns la telefon de atunci. De 3 luni am inceput eu sa-l caut. L-am intalnit intr-un sfarsit la Oficiul de Cadastru, personal. Mi-a spus ca sunt aproape finalizate, ca mai are nevoie de numar cadastral si ca are programare ptr. aceasta la Oficiul de Cadastru in Mangalia. Mi-a promis ca intr-o joi a lunii iulie ne vom intalni sa-mi dea actele. In acea zi l-am sunat si mi-a spus ca nu poate ajunge dar va ajunge ziua urmatoare. Asa m-a amanat in fiecare zi pana am pierdut sirul zilelor de asteptare. Nu-mi mai raspundea la telefon. I-am spus printr-un sms ca-l voi reclama pentru inselatorie. M-a sunat si m-a asigurat ca va rezolva problema, sa nu-l reclam. A ramas sa vina la domiciliul parintilor mei pentru o declaratie de diferenta de suprafata rezultata din masuratori. A venit cu niste documente tip, necompletate, pentru a fi semnate in alb, pe picior de proprietari. Adeverinta de la primarie era pentru un alt imobil, apartinand fostilor proprietari, adeverinta era emisa in 2009, erori si hartii facute pe jumatate.
parintii mei au angajat un inginer cadastru,de 1 an de zile pentru a intocmi schita cadastrala a unui imobil. de buna credinta fiind, ei au achitat dinainte toata suma solicitata de acesta. Inginerul nu a intocmit nici un act si a luat banii. Unde il pot reclama pentru inselaciune? multumesc
pana la urma stie cineva o firma serioasa prin care sa-mi pot gasi un job in uk?
va rog..
caut ceva de ingrijitoare sau camerista