avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate irinageana

Activitate irinageana

Răspuns la discuția Debransare Dalkia Iasi
depinde de luna, nu e o suma fixa. in jur de 5 lei, dar am platit si 3,4 lei. dar cred ca depinde de suprafata subsolului, stiu ca nu e peste tot la fel. noi stam la et 4/4 si nu platim partea comuna, adica tevile de la dalkia care trec prin casa.
Răspuns la discuția Debransare Dalkia Iasi
Teoretic asa se face. insa Dalkia nu a invocat niciodata acest motiv cand mi-au refuzat debransarea. mi-au spus ca debransarea e ilegala pe baza unei legi date de consiliul local. atat...eu am vb cu asociatia si a fost de acord, dar nu am avut nimic scris nici de la asociatie, nici de la vecini. deci nu cred ca e musai acest acord, pt ca oricum nu vor fi de acord cei de la dalkia din pacate. mai sfatuiti-va si cu asociatia...poate va ajuta...succes
Răspuns la discuția Debransare Dalkia Iasi
Aveti conventie cu Dalkia? Daca nu aveti, va fi usor sa va debransati. vorbiti cu asociatia de proprietari sa va inregistreze cu consum 0. daca aveti conventie e un pic mai greu, ca si in cazul meu...in orice caz, Dalkia nu are dreptul sa ne oblige sa ramanem la ei. Puteti sa le faceti o adresa prin care sa ii anuntati ca va debransati din varii motive. Deci nu le cereti acordul, doar ii instiintati ca va debransati cu o firma specializata, ca totul e legal si ca nu afectati in nici un fel celelalte condominii.
Răspuns la discuția Debransare Dalkia Iasi
Teoretic nimic. nu mai primim facturi pe consum, dar primim pe factura pe incalzire subsol, pe care o platim. insa sumele restante de iarna trecuta inca apar pe facturi, ca litigiu. oricum, dupa ce au vazut ca platim facturile pentru subsol, sumele restante apareau sub denumiri diferite de fiecare data,litigiu sau restante...nici einu mai stiu ce sa inventeze...
Răspuns la discuția Debransare Dalkia Iasi
Nu, am anuntat furnizorul ca vreau sa ma debransez cu aproximativ o luna inainte de a-mi monta centrala. La fel am procedat si cu asociatia, ba mai mult, le-am dus si apometrul de apa calda si garantia de la centrala termica...Stiu ca am gresit incheind conventia cu Dalkia, dar stiam ca pentru a depune cerere de debransare, facturile tb sa vina pe numele meu, nu m-am asteptat sa fie totul atat de complicat. Nu am montate repartitoare de costuri, am schimbat toata instalatia termica in apartament, firma respectiva ne-a facut si proiectul la gaz, am anuntat ca am schimbat coloana la gaz, au venit cei de la eon sa verifice...Mai mult, cei de la Dalkia nici macar nu ne-au intrebat daca avem sau nu conventie incheiata cu ei, au raspuns sec ca debransari nu se mai fac din ianuarie 2012 si ca orice debransare este considerata ilegala si ca se emit facturi in continuare...
Repartizarile costurilor cu energia termica se faceau in functie de suprafata apartamentului cand aveam caldura de la Dalkia.
Răspuns la discuția Debransare Dalkia Iasi
La Dalkia nu am depus decat cererea de debransare. Asta e tot ce mi s-a cerut. Au mai zis ca trebuie sa am acordul asociatiei de proprietari, insa nu mi s-a precizat ca e nevoie sa fie scris, sau ca ar trebui sa mai depun ceva la ei. De ce nu este o solutie sa ma adresez la OPC? Nu mi se incalca drepturile in calitate de consumator? Nu am dreptul sa imi aleg furnizorul de energie termica? Firma care ne-a montat centrala a zis ca nu s-au mai confruntat cu o asemenea situatie si ca ne recomanda sa vorbim la administratie, ceea ce am si facut...Trebuie sa existe o solutie, caci sunt convinsa ca nu sunt singura in aceasta situatie.
Am cumparat anul trecut un apartament care era racordat la Dalkia. Dupa ce am platit peste 2000lei in iarna, fara sa am temperatura prea mare in casa, m-am hotarat sa ma debransez. In vara aceasta am inaintat o cerere de debransare la Dalkia, in ciuda faptului ca mi s-a zis ca oricum nu-mi va fi aprobata. Pentru ca facturile Dalkia veneau pe numele fostului proprietar, am semnat o conventie cu ei, pt ca nu puteam face cererea de debransare in numele fostului proprietar. Cei de la asociatie nu au avut nici o obiectie, vecinii nici atat. Intre timp mi-am instalat centrala proprie, dar surpriza!! Dupa o luna am primit scrisoare de la Dalkia, cum ca nu avem voie sa ne debransam. I-am ignorat pana cand am primit factura de la ei, pe luna oct. Le-am facut o vizita si le-am explicat cat nu am ce sa platesc, din moment ce nu consum de la ei, insa nu am avut nici un castig de cauza. Din ce am mai citit pe internet, nu as fi singura in situatia asta, si mai mult legea e de partea mea. Spuneti-mi, va rog, ce pot face in cazul acesta? Daca merg la OPC rezolv ceva, sau doar vor ridica din umeri fara sa ma ajute in vreun fel? Daca nu platesc facturile, la un moment dat ma vor da in judecata, si nu as vrea sa ajung in situatia aceasta. Astept un raspuns avizat, va rog. Multumesc anticipat!
Buna ziua. Sunt angajata a unei firme de 3 ani. M-am angajat in timp ce eram in ultimul an de master si stiu ca angajatorul a accesat fonduri de la stat prin care primeste o anumita suma de bani pentru ca a angajat proaspat absolventi de facultate/master. Imi puteti spune ce suma primeste si pentru cat timp?
Va multumesc pentru sfaturi! Numai bine!
O problema pe care din cate am vazut cam toti pagubitii o au...Carpatica nu plateste asigurarile auto. am fost lovit de un cielo, a intrat din plin in spatele meu, fara nici o reactie de frana. cel cu cielo are asigurare la carpatica, spre ghinionul meu. am mers a doua zi dupa accident la carpatica pentru a constata dauna, am urmat toate procedurile necesare, am adus si martori la accident, s-au facut si poze...dosarul a fost trimis la sibiu si cand am sunat pentru a afla raspunsul mi s-a zis ca voi fi despagubit cu suma de 49milioane, dar ca va trebui sa vin cu un numar de cont, pentru a mi se vira banii. cand am mers a doua zi la carpatica, spre stupoarea mea, mi s-a zis ca de fapt a fost o eroare de sistem si ca raspunsul era de fapt negativ, mi-au respins dosarul pe motiv de daune complementare, masina mea fiind mult mai avariata decat cielo, care avea doar placuta de inmatriculare botita. eu aveam un opel astra, acum e doar un opel cu spatele facut acordeon... am cerut reexmaninarea dosarului, cu alte poze, cu declaratii ale martorilor...dupa zile intregi de sunat mi s-a raspuns intr-un final si mi s-a zis ca de fapt eu am recunoscut ca accidentul nu s-a intamplat cu acel cielo, dupa care au zis ca nu am lasat nici o cerere de reevaluare...m-am luat tare de ei, am mers direct la birouri...intr-un final, agentul ala si-a adus aminte de dosarul meu...cererea de reevaluare nu fusese trimisa inca...intr-un final a venit un raspuns, inregistrat in calculatorul lor pe data de 4 februarie, ora 9.30 dimineata.ceva nu se leaga, pentru ca eu am facut reclamatia la ei in data de 4 dar dupa ora 9.30, era trecut de ora 10...acum dosarl s-a inchis, desi am facut o reclamatie si la CSA...as vrea sa stiu daca am vreo sansa in instanta, dar dati-mi un sfat realist! va multumesc!