avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate adtza

Activitate adtza

Buna ziua,
Am fost angajat la o SC. In actul aditional la CIM, am negociat un bonus acordat in functie de profitul operational al firmei. Am plecat din firma inainte de inchiderea anului. Compania nu mai da nici un semn de viata, si nici nu raspunde la emailurile adresate. Stiu ca firma este pe profit operational (deci conditia de acordare a bonusului este indeplinita). Vreau sa imi recuperez aceste drepturi prin instanta, daca pe cale amiabila nu exista nici o rezolvare.

Deocamdata, nu as dori sa apelez la un avocat, care sa ma reprezinte.
Am consultat un avocat care mi-a cerut 50% din suma ce o voi primi.

Va rog sa imi spuneti ce pasi ar trebui sa urmez (ce trebuie sa fac, unde trebuie depus, taxe de timbru, etc)

va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția dreptul muncii-ambiguitate cim
Administratorul companiei ce m-a angajat (unul din cei trei, toti expati), mi-a confirmat pe email si plata unor cursuri de specialitate, insa acestea nu sunt trecute intr-un act aditional la contract.
Pot cere plata acestor cursuri? Pot dovedi cu acest email ca firma mi-a promis (in scris) anumite lucruri, insa in realitate acestea nu s-au intamplat ?
Are valoare email-ul scris al administratorului, in instanta ?
va multumesc
Răspuns la discuția dreptul muncii-ambiguitate cim
totusi, formularea mi se pare ambigua in actul aditional.
Sunt perfect de acord cu opinia dvs, insa se poate interpreta si invers (adica in favoarea angajatului) atata timp cat nu se specifica conditionarea primirii primei de "statul" in firma un an intreg calendaristic.

ce spuneti ?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema.
Sunt angajat intr-o firma, iar pe langa salariul de incadrare am negociat si o prima (prin act aditional semnat de ambele parti).
In acest act aditional se specifica ca prima se calculeaza anual si reprezinta un anumit procent din salariul de incadrare anual".
Doresc sa plec din firma, si mi-am depus deja demisa.
Firma nu doreste sa imi acorde acest bonus pe motiv ca nu am lucrat un an intreg desi in actul aditional la contract nu se specifica aceasta conditie.

va rog sa ma ajutati cu o opinie.
Daca merita sa incerc recuperarea acestei sume si cum ar trebui sa formulez respectiva cerere.

va multumesc
cu stima,
Răspuns la discuția concediere - din revenire cic
1. daca am revenit din cic inainte de implinirea celor 2 ani, iar firma in care sunt angajata ma concediaza , ma voi putea reintoarce in cic ?
dar in cazul in care imi dau demisia ?
2. firma (multinationala) doreste sa ma concedieze dar nu doreste sa arate acest lucru legal, asa incat imi propune sa imi dau demisia, sa dau o declaratie in care renunt la alte pretentii viitoare iar ei imi acorda in schimbul acesteia 3 salarii (pe care oricum le-as obtine legal- caci trebuie sa imi dea 1 luna preaviz si inca 2 salarii compensatorii cmf ccm la nivel de ramura - comert!)

totusi ca sa evit un proces lung incerc sa gasesc o situatie de mijloc .
in cadrul unui proces ce as putea obtine ? plata a 6 salarii (caci firma ar fi obligata sa ma tina cel putin 6 luni-nu este o restructurare) ?

banui sa sunt in stare sa imi plateasca si cele 6 salarii doar ca sa scape de mine si sa nu intentez proces
va rog sa ma sfatuiti ce sa fac ?
Răspuns la discuția concediere - din revenire cic
mi-e teama sa le fac o sesizare la itm, de frica sa nu imi mai dea si acel salariu compensatoriu cu toate ca este legal.
-desi am dreptul la 6 ore de munca, lucrez si 11 ore pe zi....firma nu are un registru al orelor de munca ....
Răspuns la discuția concediere - din revenire cic
multumesc de raspuns.
ce as putea sa obtin din datul in judecata (ca sume banesti)
mentionez ca imi va plati preavizul (nu dorea lucrul acesta) si 1 salariu compensatoriu,.
as putea obtine mai mult daca ii voi da in judecata ?
si daca da cat?...ca sa stiu daca merita sau nu.

multumesc
Buna ziua,
m-am intors din CIC mai devreme cu aprox 1 an.
Pozitia pe care o aveam in momentul intrarii in concediu maternitate a fost de contabil sef.
Am dorit sa ma intorc mai devreme la serviciu, am notificat legal angajatorul (in scris), iar in momentul "reintalnirii" mi s-a comunicat ca doresc sa imi acorde o alta functie pe un salariu mai mic.
Mentionez ca firma a acordat functia de contabil sef (pe care o detineam) unei alte persoane insa pe o perioada nedeterminata si nu determinata asa cum specifica legea.
Pt ca nu imi doresc schimbarea pozitiei si a salariuluui si nu, ce pot face ?
ce drepturi legale am (salarii compensatorii, etc)?
mentionez ca ei doresc sa ma concedieze, desi mi se sugereaza ca sa imi dau demisia.
firma (multinationala) activeaza in domeniu imobiliar, inchirieri birouri (activ.comert)
va multumesc.
PS: in cazul in care le-as intenta proces, ar trebui sa imi iau o copie dupa actul aditional in care au angajat pe functia mea o alta pers, pe perioada nedeterminata ? ce ma sfatuiti ?

multumesc
Răspuns la discuția revenire CIC
deci? ma poate ajuta cineva punctual la problemele expuse ?
multumesc anticipat si astept
Răspuns la discuția revenire CIC
multumesc din suflet pt sfaturi!

dragi juristi, dvs. ma puteti ajuta cu parerile voastre?
multumesc!