avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate popamiruna

Activitate popamiruna

Va dau un citat din noul proiect al legii pensiilor (care va trece in parlament pentru ca PSD+ALDE au majoritate) Art. 187. – (1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă: a) Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare și actele subsecvente emise în baza acesteia; Am sunat la Ministerul Muncii la Bucuresti si mi-au raspuns ca actele subsecvente sunt deciziile de pensionare ale caselor de pensii si actele medicale de constatare a invaliditatii intemeiate pe legea 263/2010 si vor fi mai mult ca sigur abrogate (am pensie de urmas cu invaliditate in baza acestei legi) pensie pentru care pe principiul contributivitatii mi-au cerut o zi vechime si am dus anii de facultate (era mai usor decat sa umblu dupa firmele care m-au dat afara pentru crizele epileptice pe care le-am avut la servici si care multe nu mi-au platit contributiile la pensii). Ce pot sa fac legat de faptul ca aceasta prevedere imi va taia pensia de urmas total si nu o voi mai putea reconstitui prin perioade assimilate, ca nu am 15 ani vechime efectiv lucrati ca sa mi se recunoasca perioadele asimilate, abrogarea actelor subsecvente legii 263/2010 este cu effect retroactiv si din punctul meu de vedere incalca si decizia CCR 872/2010 (decizia care a abrogat taierea pensiilor de catre Basescu) v-as da un citat din aceasta decizie CCR " In consecinta, avand in vedere gradul ridicat de protectie oferit prin Constitutie acestui drept, pentru motivele sus aratate, reducerea cuantumului pensiei contributive, indifferent de procent si indifferent de perioada, nu poate fi realizata."Ce pot face legat faptul ca imi vor taia pensia de urmas cu invaliditate in totalitate in mod retroactiv pentru ca in momentul stabilirii ei nu am avut 15 ani vechime, ci mi s-a cerut o zi vechime pe principiul contributivitatii din legea 263/2010? Mentionez ca nu am bani sa imi permit un proces si nu exista cine sa ma sustina financiar dupa taierea pensiei.
Ba da, noua lege a pensiilor are efecte retroactive . Sa va dau un citat Art. 187. – (1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă: a) Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare și actele subsecvente emise în baza acesteia; Actele subsecvente sunt deciziile de pensionare si actele medicale care constata invaliditatea intemeiate pe legea 263/2010, am sunat la Ministerul Muncii si mi-au spus ca se vor abroga mai mult ca sigur deciziile de pensionare si constatoare ale invaliditatii emise pe legea 263/2010. Vor taia toate pensile.
Va dau un citat din proiectul noii legi a pensiilor Art. 187. – (1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă: a) Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare și actele subsecvente emise în baza acesteia; Am sunat la Ministerul Muncii sa intreb ce inseamna ca se vor abroga si actele subsecvente emise in baza legii actuale a pensiilor 263/2010 , inseamna ca se vor abroga deciziile caselor de pensii de acordare a pensiilor, deciziile medicale de constatare a invaliditatii care se intemeiaza pe legea 263/2010 si cei de la Ministerul Muncii mi-au raspuns ca da , practic vor taia total toate pensile in baza legii 263/2010 - legea este cu efecte retroactive - iar pensiile nu vor mai putea fi reconstituite prin perioade asimilate (facultatea, perioada de pensie de invaliditate), sau prin vechimea cumparata (care e un drept de proprietate garantat de constitutie ) care nu vor fi recunoscute ca vechime decat daca persoana are 15 ani munciti efectiv . Am citit deciza CCR 872/2010 - aceea care a abrogat taierea pensiilor de Basescu - pensia este pe principiul contributivitatii, dar acea decizie CCR nu prevede o contributivitate minima ! Lia Olguta vasilescu a spus ca unii primeau pensie cu o zi vechime - dar exprimarea din legea pensiilor nu era asa - erau niste cazuri justificate pentru care se primea pensie indifferent de stagiul de cotizare - accidentele de munca care se intampla de obicei in medii cu risc ridicat la persoanele fara experienta , aflate la inceput, nu dupa 15 ani de experienta, revolutionarii din decembrie 1989 raniti si marii mutilati - care vor trebui comform noii legi sa fi avut 15 ani vechime in momentul acela , neoplazii (cancer) , schizofrenie (acestea erau cazuri de politie politica medicala psihiatrica in urma carora persoana ramanea cu creierul, memoria extrem de afectate si era o leguma) si HIV , la neoplazii si HIV speranta de viata este foarte mica.Dar ii doare pe ei in fund de Constitutie si decizii CCR . Eu am pensie de urmas cu invaliditate (si mie mi-au cerut o zi vechime, dar am dus o perioada asimilata de la facultate, era mai usor asa decat sa umblu dupa niste firme de unde m-au dat afara pentru ca am epilepsie - e o boala neurologica cauzata de lezarea SNC (sistemul nervos central) - a creierului - care consta in lesinuri convulsive cauzate de sentimente negative, stress, oboseala - cu cat sunt mai frecvente aceste cauze cu atat lesinurile epileptice sunt mai dese si se declanseaza relativ repede , dupa o luna de munca , daca ti se cere sa lucrezi 12 ore pe zi sau sa lucrezi 24 de ore non-stop sansele de a se declansa la locul de munca si nu acasa sunt foarte mari si te concediaza . Si daca muncesti 8 ore si ai o criza epileptica la locul de munca e asociata unei probleme disciplinare , pentru ca dureaza cam o ora sa imi revin (personal) si nu au avut cu cine sa ma inlocuiasca , era ca si cum mi-as fi luat pauza fara acordul sefului si m-au concediat ! Cu epilepsie nu ai cum sa iti mentii datorita bolii prea mult un loc de munca si te concediaza , in perioada cand traiau parintii era cineva care sa plateasca facturile pana imi cautam un alt loc de munca , acum rudele mele au murit, sunt singura si voi ajunge in strada ! Am explicat toate aceste lucruri sunand la Ministerul Muncii , mi-au spus ca se vor abroga actele subsecvente de acordare a pensiei si de constatare a invaliditatii in baza legii 263/2010 si mi-au urat succes in cautarea unui loc de munca ! De la 27 de ani pana la 31 de ani (cand mi-au murit parintii) mi-am cautat un loc de munca - mergeam si la 20 de interviuri pe saptamana - am o facultate terminata si alte 2 neterminate - dar angajatorii pun conditii si nu a vrut sa ma angajeze nimeni !Am vorbit cu cunostinte din Italia si Germania si mi-au spus ca si acolo ma concediaza daca am criza epileptice, dar in acele tari guvernele au grija de cetatenii lor cu aceasta boala ! Nu o sa-mi ramana decat sa-mi pun gatul pe sina de tren !
Pensiile de urmas cu invaliditate erau in vechea (actuala) lege a pensiilor 263/2010 la art. 84 lit c) , pentru a se respecta principiul contributivitatii mi-au cerut o zi vechime - am dus dovada cu cei 4 ani de facultate (care in noua lege de pe site-ul pensiilor de pe site-ul ministerului muncii e considerata perioada asimilata care poate fi luata in considerare doar daca am 15 ani vechime, la fel si perioada asimilata de 7 ani de pensie de invaliditate de cand am aceasta pensie) . In legea noua a pensiilor de pe site-ul ministerului muncii scrie ca la data intrarii ei in vigoare vechea lege si actele emise in baza ei (cum e si decizia mea medicala de pensionare nerevizuibila- definitiva) vor fi abrogate. Am primit initial pensie de urmas cu invaliditate ptr schizofrenie - care s-a scos din noua lege- apoi am primit definitiv pentru epilepsie - o boala neurologica nevindecabila cu lesinuri convulsive, dar care nu fusese prevazuta initial cred ca intr-o alta lege cu bolile ptr care poti primi pensie de invaliditate. Va trebui sa am 15 ani vechime ca sa mai primesc aceasta pensie ? Se va mai lua in considerare perioada asimilata - anii de facultate - pe care am prezentat-o atunci ? Au zis ca se vor abroga si actele emise in baza acestei legi 263/2010 - mi se va abroga decizia de pensionare ? Asta nu e o forma de aplicare retroactiva ? Mi se va taia pensia de urmas cu invaliditate ?
Am incheiat un contract cu un constructor de mobila in valoare de 30 de milioane, bani pe care i-am achitat integral, pentru o mobila dupa schite proprii . Acel comerciant a acceptat sa ne faca mobila desi nu avea materia prima necesara (placi de pal cu grosimea de 2,8 cm) si nu o are nici in prezent, la mai bine de 6 saptamani dupa semnarea contractului, timp in care ne-a tot dus cu vorba. A incercat in schimb tot felul de inovatii cu 2 placi de 1,6 lipite nustiucum, care au iesit absolut ingrozitor , pentru ca nu avea materialele auxiliare potrivite pentru asemenea operatii. Schitele respective nu sunt propriu zis mentionate in contract si sunt facute in creion. Si pe langa asta , in contract mai exista o clauza referitoare la termen unde scrie ca termenul de livrare este de 30 de zile de la data livrarii materiei prime, ceea ce ii permite sa lungeasca termenul de livrare la nesfarsit. Care este cale cea mai simpla prin care as putea primi banii inapoi ? Protectia consumatorului ar putea rezolva aceasta problema sau unica solutie ar fi sa-i dau in judecata? Am toate motivele sa cred ca nu voi primi mobila nici in urmatoarele saptamani, deoarece am sunat la firma si am inteles ca toti oamenii lor sunt in concediu si ca nu se lucreaza .