avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate getac

Activitate getac

Buna ziua!
As dori sa va intreb ceva legat de plata pentru o persoana fizica autorizata la sanatate. Sotul meu este PFA incepand cu luna aprilie 2011. El a lucrat tot in acel loc incepand cu anul 1994 pana in 2007. In 2007 am plecat din tara pana in 2009. La intoarcere unitatea respectiva l-a reangajat pana in martie 2011. Apoi a trebuit sa devina PFA pentru a putea sa lucreze in continuare in aceeasi unitate. Mergand sa platim la sanatate ni s-a spus ca trebuie sa platim si pentru anii care am fost plecati din tara. Nu stiu daca aceasta informatie este corecta deoarece el a reinceput activitatea in aceeasi unitate (ca si acum), in 2009 si atunci la angajare nu i s-a spus acest lucru. Va rog sa imi da-ti un sfat!
Răspuns la discuția titular credit banca decedat
La banca a verificat in ce data au trimis firma de aigurari banii , iar aceasta a fost 19 aprilie 2011.Eu am depus actele in 12 dec. 2009 . Sunt putin confuza: de ce banca nu m-a informat ca trebuie sa platesc dobanzile macar... de fiecare data cand mergeam la ei imi spuneau ca totul este o.k ca a preluat datoria asigurarea.Va rog sa imi spuneti daca nu achit suma ramasa in cont ,toate bancile nu imi vor da imprumut?
Va multumesc pentru raspunsul promt.
Buna ziua!
Mama mea a avut un credit la banca In decembrie 2009 a decedat in urma unui infarct. Ea a avut asigurare pentru creditul luat. Dupa depunerea tuturor actelor ni s-a spus ca nu mai trebuie sa platim ratele ca se va ocupa firma de asigurari. In aprilie 2011 am primit o instiintare de la firma de asigurari ca a virat suma de 3000euro la banca.Mergand la banca sa verific daca au inchis contul doamna de la ghiseu imi spune ca trebuie sa mai platesc inca 700 euro ca nu s-a lichidat soldul?! Mi-a scos un grafic din dec. 2009 iar suma in sold la vremea respectiva era de 2912 euro. Eu am zis ca nu le platesc nimic ca asigurarea a acoperit creditul mamei. La aceasta mi s-a raspuns ca noi trebuia sa platim in continuare ratele pana intrau banii in contde la asigurare. Am impresia ca cei 700 euro sunt comisionul bancii. Intrebarea mea este: ce se intampla daca nu platesc aceste rate? Sincer nu mi se pare corect sa platesc bancii din moment ce am anuntat la timp si am depus toate actele si mai mult mi s-a spus ca nu mai trebuie sa facem noi nimic . Si inca ceva: am intrebat-o pe doamna de la ghiseu daca i se pare corect ca banii de la asigurari sa ii primeasca dupa un an jumatate in conditiile in care ei i-au tras banii in prima zi de imprumut pentru asigurare. Va multumesc.
Răspuns la discuția pensie anticipata
Multumesc pentru raspuns si promtitudine.
Răspuns la discuția pensie anticipata
Am revenit cu amanunte:
unchiul meu este nascut in inuie 1954
Lucreaza din 1970 februarie pana in anul 1995 iunie ca tamplar. Pe perioada mai 1975-15 iunie 1995 realizeaza un timp de 20 ani si 18 zile in grupa a II proportie 70%
- se angajeaza apoi tot ca tamplar din 16 iunie 1995 la o alta unitate pana la 1 sept 2005.La fel si pe aceasta perioada primeste grupa II in proportie de 70%dar numai pe perioada 15 .o6.1995-01.04.2001
-01.09.2005 este in pensie de boala gradul III si din 18 sept 2007 - 9 februarie 2009 lucreaza cu o jumatate de norma
momentan este in pensiede boala gradul III
Acei ani trecuti in mesajul de mai sus sunt ce i-au calculat casa de pensii cand dosarul a fost respins.
Bun ziua,
As dori sa stiu care este varsta de pensionare anticipata pentru un barbat care are o vechime de 41 ani 5 luni si 26 zile din care 26 ani si 8 luni sunt in gradul II.
Data nasterii iunie 1954. Va multumesc