Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Bun ziua,
As dori sa stiu care este varsta de pensionare anticipata pentru un barbat care are o vechime de 41 ani 5 luni si 26 zile din care 26 ani si 8 luni sunt in gradul II.
Data nasterii iunie 1954. Va multumesc
Va rog sa reveniti cu precizari. "Gradul 2" inseamna grupa 2 de munca? De la ce varsta lucreaza persoana pentru care intrebati? Daca adunati 1954 (anul nasterii) cu 18 ani (presupunand ca lucreaza de la 18 ani) si cu stagiul de 41 de ani, rezultatul este 2013.
Or noi suntem in anul 2010. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Am revenit cu amanunte:
unchiul meu este nascut in inuie 1954
Lucreaza din 1970 februarie pana in anul 1995 iunie ca tamplar. Pe perioada mai 1975-15 iunie 1995 realizeaza un timp de 20 ani si 18 zile in grupa a II proportie 70%
- se angajeaza apoi tot ca tamplar din 16 iunie 1995 la o alta unitate pana la 1 sept 2005.La fel si pe aceasta perioada primeste grupa II in proportie de 70%dar numai pe perioada 15 .o6.1995-01.04.2001
-01.09.2005 este in pensie de boala gradul III si din 18 sept 2007 - 9 februarie 2009 lucreaza cu o jumatate de norma
momentan este in pensiede boala gradul III
Acei ani trecuti in mesajul de mai sus sunt ce i-au calculat casa de pensii cand dosarul a fost respins.
Inseamna ca in stagiul de 41 ani, 5 luni si 26 zile este cuprins si stagiul aferent perioadei lucrate in grupa II de munca (3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca in procent de 100%).

De la pensie de invaliditate nu se poate trece decat la pensie pentru limita de varsta. Unchiul dvs. poate beneficia de aceasta categorie de pensie atunci cand va implini 61 de ani si 6 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 3 ani si 6 luni pentru activitatea lucrata in grupa II de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pentru raspuns si promtitudine.