avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensia de drept?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensia de drept?

Sunt nascuta pe 23-10-1955.
Din 1.10.2005 sunt pensionara pe caz de boala, gradul II.
Pana la acea data, am 32 ani vechime in munca, din care 18 ani si 6 luni in grupa a II a.
Cand pot iesi la pensia de drept?
Pana cand trebuie sa trec prin comisia de expertiza medicala?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Martie 2009
clava, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:12, 19 Septembrie 2009
In 2012 iesi de drept la pensie iar pruin comisa medicala treceti anula daca nu va declara nerevizuibila
clava a scris:

Sunt nascuta pe 23-10-1955.
Din 1.10.2005 sunt pensionara pe caz de boala, gradul II.
Pana la acea data, am 32 ani vechime in munca, din care 18 ani si 6 luni in grupa a II a.
Cand pot iesi la pensia de drept?
Pana cand trebuie sa trec prin comisia de expertiza medicala?



Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Octombrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 56 ani.


clava a scris:

Sunt nascuta pe 23-10-1955.
Din 1.10.2005 sunt pensionara pe caz de boala, gradul II.
Pana la acea data, am 32 ani vechime in munca, din care 18 ani si 6 luni in grupa a II a.
Cand pot iesi la pensia de drept?
Pana cand trebuie sa trec prin comisia de expertiza medicala?

Pentru perioada lucrata in grupa a II de munca beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani.

Conform art. 160, alin. 1 din Legea 19/2000, vi se acorda la stagiul de cotizare si un spor de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa a II-a.

De asemenea, la calculul pensiei pentru limita de varsta sunt avute in vedere si stagiile asimilate (armata, facultatea si invaliditatea).

Cu alte cuvinte, cu stagiul de cotizare stati foarte bine, dar trebuie sa aveti si varsta standard de cotizare, varsta pe care o veti implini in octombrie 2011.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
buna ziua !!!! mama mea are 58 de ani,are 17 ani vechime in munca ,la ce varsta poate iesi al pensie????
Fiindca are stagiul minim de cotizare (15 ani) poate iesi la pensie de limita de varsta la 60 de ani.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata simon.liliana simon.liliana Sunt nascuta in anul 1957, am o perioada de cotizare de 32 de ani din care: - 9 ani si 6 luni lucrati la grupa I ; - 5 ani lucrati la grupa a II-a de ... (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? petea petea Sunt nascut pe 23-01-1953 Am 36 ani vechime in munca, din care 31 ani si 8 luni, in grupa a II a de munca. Cand pot iesi la pensie? Cu cat se reduce exact ... (vezi toată discuția)