avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate dana codreanu

Activitate dana codreanu

Va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu un raspuns.
Răspuns la discuția Testament
Va multumesc mult pentru raspunsuri, o sa mergem sa faca testament la notar, fara control la IML. Este adevarat ca are 80 de ani, dar este mai lucida dacat multi altii mai tineri.
Inca o data va multumesc.
Discuție Testament
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Dupa moartea socrului meu, sotul si soacra mea au facut succesiunea. Soacra mea nu este mama buna a sotului meu. Ea nu mai are alti copii, a fost singura la parinti, singurele ei rude de care mai stie si cu care tine legatura sunt niste veri de gradul trei. Din cauza ca nu are mostenitori noi ne-am gandit sa faca un testament in favoarea celor doi copii ai sotului meu din prima casatorie care in momentul de fata sunt majori, pe care i-a crescut si ii iubeste ca orice bunica.
In testament am dori sa trecem toata mostenirea ei catre cei doi nepoti.
Ce considerati ca este mai bine: testament la notar, testament la notar dar sa face si control la IML, testament de mana semnat de martori, sau ce altceva ar fi corect si inatacabil?
Verii de gradul trei au drept la mostenire, vor primi cota parte si daca este facut testament?
Noi incercam sa lase lucrurile in ordine sa nu fie probleme dupa decesul ei.

Va multumesc.
Buna ziua.
Am un teren pe care vreau sa-l vand in judetul Dambovita. Am gasit cumparator, dar cand am fost cu actele la notar pe planul cadastral este trecuta si o casa de locuit. Casa este construita in 1930 nu mai este legata la curent electri di mai bine de 20 de ani, alte utilitati nu are, acoperisul este daramat si nu mai poate fi locuita. Cum pot scoate casa sa nu mai fie nevoie de cadastru, certificat energetic, etc. La primarie pana acum am platit impozit si pentru ea.
Va multumesc mult pentru ajutorul pe care mi-l dati.
Răspuns la discuția somaj
ultumesc mult de tot, exact asa o sa fac.
Răspuns la discuția somaj
Din pacate revin. A fost sotul meu la ajofm si nu i-ai primit dosarul pentru ca au spus ca normele de aplicare ii obliga sa ceara anexa 26 incepand cu perioada 1.02.2004, adica sa aduca anexa 26 si de la fostul angajator pentru perioada 2004-2006, lucru imposibil pentru el din motive obiective. Este ok aceasta abordare, exista o alta cale prin care ar putea totusi sa ia acest ajutor de somaj, fara a aduce anexa 26 completata practic de doi angajatori? Este legala cererea de la ajofm sau ei ar putea sa stabileasca stagiul de cotizare dupa carnetul de munca ?
Va multumesc inca o data pentru timpul acordat si pentru intelegere.
Răspuns la discuția somaj
Va multumesc mult de tot, revin daca va mai fi nevoie.
Răspuns la discuția somaj
Stiu ca poate sunt pisaloaga, dar va mai intreb inca o data poate si datorita cererilor celor de la ajofm.
Anexa 26 trebuie completata doar de catre ultimul angajator ( cel la care a lucrat fara intrerupere 6 ani) sau mai este necesara inca o anexa 26 de la angajatorul anterior?
Stagiul de cotizare se poate stabili dupa carnetul de munca sau se completeaza alte anexe?

Va multumesc inca o data pentru rabdare si intelegere.
Răspuns la discuția somaj
Multumesc pentru raspuns, dar mai am o nelamurire.
Anexa 26 ar trebui sa contina veniturile lui pe ultmii 6 ani ( cat a lucrat la firma germana )+ 12 luni inainte?

Imi cer scuze pentru insistenata si va multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Discuție somaj
Buna ziua.
Va rog, daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu procedura prin care se poate lua indemnizatia de somer pentru un caz concret.
Sotul meu a lucrat intr-o firma cu capital majoritar german. Incepand cu luna iunie 2012 firma a fost suspendata iar sotul meu nu a reusit sa se inscrie pentru ajutorul de somaj. Firma a functionat timp de 6 ani. In momentul in care s-a prezentat la somaj i s-a cerut adeverinta de la angajatorul anterior din care sa rezulte ca acesta a platit asigurarile de somaj, etc. Angajatorul anterior nici macar nu mai are firma. Este ok sa fie respinsa cererea de indemnizatie de somaj pentru acest motiv, cu toate ca sotul meu a cotizat constant din salariu de aprox. 20 de ani?
Daca nu, va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum sa procedeze.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.