avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate jblt

Activitate jblt

Buna ziua,
se poate , va rog, sa'mi spuneti la ce perioada se face plata ind. de crestere a copiului, dpdv legal ?
Cei de la adm. locala, unde am depus documentatia, ne'au spus ca, daca depunem in aprilie actele, au sa faca plata pe undeva prin luna Iunie.

Vreau sa stiu care este prevederea legala la perioada de plata, la cat timp se face aceasta ?

Cu alocatia copilului s'a intamplat la fel. Am depus dosarul in Ianuarie si au facut o plata in Martie, dar, doar pe o luna. Nu trebuia sa se acorde retroactiv pe 3 luni ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Dizolvare Firma
Multumesc pt raspuns,
imi puteti spune care ar putea fi costurile cu administratorul judiciar ?

Buna ziua,
imi permit sa revin cu unele intrebari si v'as ruga sa ma ajutati.

1- nu pot depune actele necesare pt intrarea in faliment (bilantul, balanta, contul de profit si pierdere), contabilul nu vrea sa'mi dea bilantul din cauza unei datorii pe care o am la el.
Daca scot extrasele de cont de la banca, pot inlocui aceste documente ?

2- curand expira sediul social al firmei, daca nu am sa'l prelungesc ce se poate intampla(am inteles ca se dizolva firma) eu ce pot sa patesc, am 4500 lei datorie la stat.
Daca se dizolva firma , mai pot recupera creanta de 10 mii de euro pe care ,o am la un client si in ce fel ?

va rog sa ma ajutati cu aceste lamuriri,
Multumesc mult !
Răspuns la discuția Cerere de intrare in faliment
Buna ziua,
imi permit sa revin cu unele intrebari si v'as ruga sa ma ajutati.

1- nu pot depune actele necesare pt intrarea in faliment (bilantul, balanta, contul de profit si pierdere), contabilul nu vrea sa'mi dea bilantul din cauza unei datorii pe care o am la el.
Daca scot extrasele de cont de la banca, pot inlocui aceste documente ?

2- daca depun cererea la tribunal fara aceste documente, pot sa patesc ceva si ce ?

3- curand expira sediul social al firmei, daca nu am sa'l prelungesc ce se poate intampla(am inteles ca se dizolva firma) eu ce pot sa patesc, am 4500 lei datorie la stat.
Daca se dizolva firma , mai pot recupera creanta de 10 mii de euro pe care ,o am la un client si in ce fel ?

va rog sa ma ajutati cu aceste lamuriri, sunt destul de bulversat si nu stiu cum sa reactionez.

Multumesc mult !
Răspuns la discuția Cerere de intrare in faliment
Va multumesc foarte mult !
Răspuns la discuția Cerere de intrare in faliment
Buna ziua,
multumesc mult !
imi puteti spuen va rog daca administratorul judiciar/lichidatorul judiciar trebuie platit de mine ?
Buna ziua,
va rog, daca se poate sa ma lamuriti cu o problema:
- trebuie sa fac o cerere de intrare in faliment, am inteles ca nu este o cerere tip, catre cine trebuieste adresata aceasta cerere ?
- daca nu depun actele cerute de lege, stiu ca se declara mai repede falimentul, insa, ce se intampla cu o creanta pe care o am la un debitor cu care firma este in proces.. se pierde sau se va ocupa altcineva, desemnat de tribunal , de recuperarea ei ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Declarearea falimentului unui srl
Buna ziua, in primul rand va multumesc pt raspunsuri.
Ma puteti ajuta cu inca o informatie, va rog ?
1- Dupa ce initiez procedura, imi va impune instanta un lichidator si , daca da, cat cost acesta ?
2- In curand are sa ne expire sediul social al firmei, nu vrem sa mai prelungim contractul, daca procedura de faliment a fost initiata inainte de expirarea sed. soc. se mai poate sa se radieze automat de ONRC firma ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Declarearea falimentului unui srl
Multumesc !
Răspuns la discuția Declarearea falimentului unui srl
multumesc !
aveti idee ce costuri implica tot procesul de declararea insolventei ?
eu ce ar trebui sa fac pt a initia acest pas?