avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Activitate GHIA

Activitate GHIA

Va multumesc, este important de stiut ca in acesata situatie politia nu are atributii. Cred ca o sa apelez la ceva martori, eventual filmata actiunea, pentru existenta unor dovezi, in prezenta chiriasului.
Intru in apartament in prezenta chiriasului, si el reclama acest abuz, nu vad ce tulburare de posesie poate avea cineva care intra in apartament abuziv, fara acordul propietarului si nici al chiriasului. Problema este ca tocmai faptasul nu vrea sa fie prezent la actiunea de evacuare a sa. Vreau sa stiu daca politia are vreo atributie sau alt organism abilitat de stat.
Asa cred si au ca este drept, dar cum la noi situatiile simple se pot complica voiam un sfat pentru masuri asiguratorii, care sa nu permita portite de scapare sau de complicare a lucrurilor. Va multumesc
Am urmatoarea problema. Am inchiriat un apartament sotului unei familii, fiind despartit in fapt de sotie., contractul fiind incheiat numai sotului. In niste imprejurari cam neclare, sotia a avut acces la cheia de intrare in apartament, si in lipsa sotului a intrat, a schimbat incuietoarea iar acum ocupa apartamentul, fara acceptul prprietarului si in plus nu a achitat nici o chirie si este restanta la plata intretinerii timp de cateva luni. Ce modalitati legale, ce pasi trebuie facuti, pentru evacuarea acesteia din apartament si totodata de actionare in justitie pentru sanctionarea buzului. Am dori sfaturile necesare pentru a nu ne trezi in situatia „ hotului de pagubas”. Va multumesc.
Am inchiriat un apartament, cu un contract scris, incheiat intre parti, dar neinregistrat, si dupa un an chiriasa a plecat, fara sa anunte, din apartament. Acest lucru nu ar fi grav. Problema este ca aplecat fara sa plateasca chiria pe 6 luni si nici intretinerea, tot pentru aceasta perioada. am datele personale, dar fara domiciliul actual. Ce pot face ca sa-mi recuperez paguba. Multumesc
am precontractat un apartament, pe care l-am platit pana in prezent in proportie de 90% fiind necasatorit, restul platii urmand sa fie efectuata in rate timp de 12 luni. In acest timp vreau sa ma casatoresc. Cum procedez ca apartamentul sa apara numai pe numele meu, avand in vedere ca si restul ratelor o sa le achit din bani proprii si nu din veniturile comune ale viitoarei familii. Multumesc.