avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1248 soluții astăzi
Forum Activitate maria_radu

Activitate maria_radu

Buna ziua!As avea nevoie de un sfat URGENT in urmatoarea chestiune:tocmai am divortat de sotul meu, iar apartamentul in care locuim amandoi, considerat bun comun am dori sa il vindem.Este obligatoriu ca sa faci partajul bunurilor dupa divort inainte de a vinde apartamentul????Trebuie sa facem partajul imediat dupa pronuntarea divortului???? (ne-am interesat la notar referitor la partajul de comun acord si am aflat ca ar trebui sa platim niste taxe +1%din valoarea casei, deci undeva pe la 20 mil.-suma de care nu dispunem nici unul dintre noi).
Multumesc anticipat!
Buna ziua!V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea spune care este tariful unui avocat de drept penal pentru un proces de vatamare corporala.Mentionez ca sunt parte vatamata pentru Fond - plangere penala directa - simpla si am nevoie de avocat.Multumesc anticipat!
Discuție Divort
As dori sa aflu unde se plateste taxa de timbru fiscal pentru divort ( am gasit doua variante pe internet: ba la CEC -ul mare in contul judecatoriei in raza careia se afla domiciliul celor doi soti, ba ca la primarie, sectia financiar).V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea lamuri!Va multumesc
Discuție Partaj/divort
As dori sa stiu daca am sanse sa castig partajul/divortul daca ap. in care locuiesc cu copii(ambii majori) a fost cumparat in timpul casatoriei, dar eu am fost cea care l-a achitat(mi s-a oprit din salariu rata lunara).Mentionez ca sotul meu este violent, bea, nu munceste, nu contribuie la cheltuielile casei, eu fiind cea care a dus greul casei si care a avut grija de copii in cei 20 ani de casnicie!