avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate andreeeea@

Activitate andreeeea@

ziua buna ,

in urma cu ceva timp (mai exact din noiembrie 2011), tatal meu si-a pierdut locul de munca, mama este casnica de foarte multi ani.

Parintii au fost nevoiti sa se mute din Bucuresti in provincie, unde, le trimit o suma de bani, lunar.

Pot fi coasigurati (ma refer la asigurarea medicala) ?
Pot beneficia de deducere de la salariul de baza daca ii am in intretinere?
Este necesar sa declar undeva faptul ca ii am in intretinere ?

multumesc anticipat pentru raspuns!

o zi excelenta!

Andreea:D
multumesc pentru raspuns! pare foarte simplu, lucrez de 5 ani la aceasta firma, acum se hotaraste ca nu mai este nevoie de serviciile mele, ii schimbam functia cu perioada de proba , iar la finalul perioadei, pa , nu corespunzi, si in acest fel nu mai este nevoie nici sa desfiintam postul , cu toate consecintele ce decurg ..! intrebarea este, din moment ce este instituita o perioada de proba, incadrarea pe noua functie este provizorie, daca nu sunt competent pentru noua functie , nu ar trebui sa revin pe vechea functie avuta. e o situatie de care codul muncii , nu zice nimic si nu imi dau seama in ce caz de incetare a contractului de munca ma aflu.
ma refeream la schimbarea functie/ ocupatiei la care face referire Art. 17 al 2 pct d codul muncii
buna ziua ! mi se propune schimbarea locului de munca in cadrul unui alt departament , mai exact in cadrul corpului executorilor bancari dar cu introducerea unei perioade de proba si imi este teama ca se opteaza pt aceasta perioada de proba tocmai pentru a se dispensa de mine. acum, daca vechiul contract de munca inceteaza in una dintre forme si se incheie un nou contract de munca, incetarea raporturilor de munca la finalul perioadei de proba este posibila si legala. in schimb daca se incheie un act aditional la vechiul contract de munca, de ex, de schimbare a locului de munca, in cazul in care angajatorul considera ca nu am dat satisfactie la finalul perioadei de proba, este obligat sa-mi acorde vechiul loc de munca sau unul pentru care sunt calificat, in cazul in care acesta nu mai este vacant ? multumesc si servici usor !
buna ziua ! intrebarea este daca aceasta indemnizatie , in cuantum de 30% , daca stiu eu bine, din venitul lunar net , se acorda obligatoriu de la data incadrarii pe o pozitie de conducere sau ramane la latitudinea angajatorului daca o acorda sau nu.
daca ea este obligatorie se poate solicita si retroactiv , in cazul in care nu s-a acordat? ; este un termen de prescriptie pentru solicitarea ei ?
va multumesc , o zi placuta !
va multumesc inca odata pentru amabilitatea de a-mi raspunde la intrebari, pertinent...sunt convins de validitatea raspunsurilor d-voastra; succes in tot ce intreprindeti , o zi buna !
da, la acest lucru ma refer , new 2009, si acum imi este si mie destul declar ca , pe durata determinata sau nedeterminata , contractul de munca se incheie cu referire la un loc de munca individualizat care se poate desfiinta conf art 65 al 1 ... teoretic , caci practic in cazul in care in companie sunt mai multe locuri de munca de tipul(conform caen) celui pe care sunt angajat nu se poate desfiinta un post in dauna mea, avand un contract de munca pe perioada determinata, sau se poate ?,
multumesc pentru raspunsuri !
Buna ziua ! intrebarea mea este daca contractul individual de munca pe perioada determinata ramane valabil sau se desfiinteaza, urmand soarta locului de munca in cazul in care acesta din urma(locul de munca) se desfiinteaza . In cazul in care nu am fost destul de explicit as putea reformula astfel : angajatorul are obligatia sa-ti ofere un alt loc de munca pana la terminarea perioadei determinate prevazuta in contractul de munca pe perioada determinata , in cazul in care se desfiinteaza locul de munca pe carea ai fost initial angajat. multumesc frumos !