Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea locului de munca in cazul contractului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea locului de munca in cazul contractului de munca pe perioada determinata

Buna ziua ! intrebarea mea este daca contractul individual de munca pe perioada determinata ramane valabil sau se desfiinteaza, urmand soarta locului de munca in cazul in care acesta din urma(locul de munca) se desfiinteaza . In cazul in care nu am fost destul de explicit as putea reformula astfel : angajatorul are obligatia sa-ti ofere un alt loc de munca pana la terminarea perioadei determinate prevazuta in contractul de munca pe perioada determinata , in cazul in care se desfiinteaza locul de munca pe carea ai fost initial angajat. multumesc frumos !
contractul individual de munca pe perioada determinata ramane valabil pana la data incheierii acestuia.Este foarte simplu si clar...:yes: Pentru perioada derularii contractului, angajatorul are obligatiile care sunt cuprinse in lege si contract. Are obligatia sa va de-a treaba si salariul aferent.Nu va poate desface cim unilateral...:thumbup:
dar se poate desface cim si cf art 65 alin1 si inainte de expirarea perioadei determinate pt care ati fost angajata cu respectarea procedurilor in acest sens ... banuiesc ca la asta va referiti.
Drepturile si obligatiile angajatorul sunt aceleasi fata de toti salariatii, indiferent daca acestia au contracte pe per. determinata sau nedeterminata.
Desfiintare postului se poate face ptr toate posturile, indiferent de durata contractului salariatilor.
da, la acest lucru ma refer , new 2009, si acum imi este si mie destul declar ca , pe durata determinata sau nedeterminata , contractul de munca se incheie cu referire la un loc de munca individualizat care se poate desfiinta conf art 65 al 1 ... teoretic , caci practic in cazul in care in companie sunt mai multe locuri de munca de tipul(conform caen) celui pe care sunt angajat nu se poate desfiinta un post in dauna mea, avand un contract de munca pe perioada determinata, sau se poate ?,
multumesc pentru raspunsuri !
andreeeea@ a scris:

da, la acest lucru ma refer , new 2009, si acum imi este si mie destul declar ca , pe durata determinata sau nedeterminata , contractul de munca se incheie cu referire la un loc de munca individualizat care se poate desfiinta conf art 65 al 1 ... teoretic , caci practic in cazul in care in companie sunt mai multe locuri de munca de tipul(conform caen) celui pe care sunt angajat nu se poate desfiinta un post in dauna mea, avand un contract de munca pe perioada determinata, sau se poate ?,
multumesc pentru raspunsuri !

ce vreti sa spuneti cu caen? caen este al firmei ...

cim este facut conform COR - clasificarea ocupatiilor din romania.

cred ca va referiti la aceeasi ocupatie. de exemplu daca firma a angajat 5 persoane pe postul de operator calculator sa zicem, si se hotaraste sa reduca din personal si administratorul decide ca este suficient sa ramana doar 3persoane pe acest post de operator calculator ... atunci pt 2 persoane va desface contractul de munca ca urmare a desfiintarii celor 2 posturi, indiferent ca aceste 2 persoane au cim pe durata determinata sau nedeterminata; cu respectarea comunicarii preavizului de 20zile lucratoare si a posibilitatii de a lucra doar 4ore/zi in loc de 8 ore fara a va fi afectat salariul, plata a cel putin un salariu compensator, etc se poate

o zi placuta!=D>