avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate xella

Activitate xella

Buna ziua! Am angajat un somer cu contract pe perioada determinata de 2 luni pe postul de instalator, incepand cu data de 9 septembrie 2010. Dupa doua saptamani de la inceperea activitatii, sefului nu i-a mai convenit de el, am inteles ca nu s-a tinut de treaba, nu stiu exact care a fost problema. Pe 24.09.2010, a incetat contractul de munca cu acordul partilor. Mentionez ca angajatul a semnat cererea prin care isi exprima acordul cu privire la incetarea contractului conform art.55 lit.b. El nu a spus clar ca vrea sa-si reia somajul in continuare atunci, si oricum nu se putea face incetarea cu art.65 alin.1, pentru ca nu se putea pune problema desfiintarii locului de munca, intrucat pe postul de instalator lucreaza mai multi oameni, firma ocupandu-se cu executia lucrarilor de instalatii. Problema este ca a venit acum la firma si spune ca nu poate sa-si reia somajul. A mai spus ca mai avea sa ia somaj pana in mai 2011. Am sunat la ITM sa intreb daca se mai poate face ceva si mi-au zis ca nu. Seful e dispus sa ii faca reangajare si ulterior incetare ca sa-si poata reia somajul in continuare. Ma gandeam la o varianta: daca ii facem reincadrare pe un alt post (post de care seful nu o sa aiba nevoie in urmatoarele sase luni), cu contract pe perioada nedeterminata iar luna viitoare sa-i facem incetarea conform art.65 alin.1, poate sa-si reia somajul? Intreb acest lucru pentru ca nu stiu cum ramane cu pauza aceea de o luna (din 24.09.2010 cand i-a incetat contractul pana in prezent) in care el nu e activ. Sau sa-i facem reincadrare cu contract pe perioada determinata de o luna tot ca instalator si pe urma sa-i inceteze contractul la termen? In acest caz poate sa-si reia somajul?

Multumesc!
ma puteti ajuta si pe mine cu un proces verbal de predare-primire scule/echipamente pentru muncitori?

multumesc