Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire la ce ati scris in articol mai sus (va adresez intrebarea dupa incheierea ghilimelelor mai jos): “ În situaţia în care, în intervalul de doi ani de la naşterea primului copil, mama rămâne însărcinată

Indemnizatie pentru cresterea celui de-al 2-lea copil conform legislatie 2022
Din articol : " ... indemnizația calculată pentru cel de-al doilea CCC, solicitat la mai puțin de un an de la încheierea anteriorului concediu, are o valoare mai mică decât cea a anterioarei indemnizații, solicitantul are dreptul la indemnizația primită în cazul primului CCC. ... "
Si daca o sa nasteti in interiorul celor 2 ani ( 3 in cazul copilului cu handicap) o sa primiti indemnizatia pentru primul, cea pe care o primeati pana la nastere, plus un stimulent de 1314 ( parca aceasta este valoarea actuală) pentru al doilea pe toata perioada suprapunetii celor doua concedii, urmand ca la finalul celor 2 sau trei ani sa ramaneti cu indemnizatia pentru al doilea copil.