avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters136220

Activitate ContSters136220

Răspuns la discuția evaluare profesionala
Multumesc pt raspuns . Dar in caz de reorganizare poate sa ma concedieze? Cazul in speta este reorganizare , ceilalti salariati au fost evaluati profesional si mi-au transmis si mie sa ma prezint la evaluare dar nu m-am prezentat si au spus ca mi-am pierdut postul.
Sunt in concediu ingrijire copil si as vrea sa stiu daca este legal sa fiu evaluata profesional la intoarcere in vederea desfiintarii postului. Sunt angajata in sistemul bugetar.
Buna seara,

In invatamantul din Brasov la fiecare Scoala exista Centru contabil adica contabilitate , in urma reorganizarii s-au desfiintat Centrele Bugetare de la fiecare scoala urmand sa se infiinteze alte centre bug prin care sa cuprinda mai multe scoli
Mentionez ca contabilii au primit preaviz de 20 zile apoi au fost evaluati , in urma evaluarii s-au ocupat posturile ramase. Problema mea este urmatoarea : Eu sunt titulara la un Centru Bug care isi inceteaza activitatea , in momentul de fata sunt in ingrijire copil as vrea sa stiu daca imi poate desface contractul de munca la intoarcerea din indrijire copil fara sa fiu si eu evaluata la fel ca ceilalti angajati.

Nu trebuia sa blocheze un post pt ca ei au scos toate posturile la concurs? Eu unde ma mai intorc daca nu mai exista unitatea?
Multumesc pt raspuns
Daca s-a desfiintat unitatea cine imi plateste preavizul, pt. ca conf C muncii am dreptul,
Nu trebuie sa fiu si eu evaluata la intoarcere la fel ca ceilalti angajati. ( abia dupa 6 luni de la revenire conf. cc la nivel national) S-au imi desface contractul conf art 65 C muncii
Buna ziua,
Lucrez la o institutie de stat cu CIM PE PERIOADA NEDETERMINATA , in momentul de fata sunt in ingrijire copil. La institutia care lucrez prin reorganizare isi inceteaza activitatea la sediul pe care il are urmand sa se infiinteze sub alta denumire la alte sedii. Angajatii au fost supusi evaluarii profesionale si in urma evaluarii s-au ocupat posturile ramase( toti angajati au aceasi functie- contabil) Este legal sa ma cheme la evaluare profesionala avand CIM suspendat? Poate sa-mi ocupe postul un alt angajat in urma evaluarii? Cum poate sa-mi desfaca CIM la intoarcerea din ingrijire copil?

Multumesc