avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate natasa_222@yahoo.com

Activitate natasa_222@yahoo.com

Buna ziua

Va rog daca se poate o lamurire
Am intocmit dosarul pentru somaj pe care o sa il depun in luna mai.
Intre timp am gasit un loc de munca dar angajatorul vrea sa ma angajeze cu contract individual de munca dar din somaj.
Intrebare:
-Dupa cat timp de la depunerea dosarului de somaj este legal sa mi se incheie CIM pe o perioada limitata sau pe o perioada nedeterminata de catre angajator.
-Care sunt avantajele si dezavantajele mele in aceasta situatie si care sunt ale angajatorului.?
-Mai pot continua somajul daca inchei CIM pe o perioada determinata sau nedeterminata?
- Care sunt variantele pentru venituri fara a pierde indemnizatia de somaj
Va multumesc



Răspuns la discuția Pasi de urmat pentru dosar somaj
Va multumesc mult pentru ajutor si pentru faptul ca existati
Buna seara


In data de 20.04.2010 expira CIM cu angajatorul si perioada de preaviz.
Am fost disponibilizata din vina angajatorului.
Din acest moment ce trebuie sa fac si ce trebuie sa cer si cui?

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
1.Care sunt pasii de urmat pentru depunerea dosarului pentru somaj
2.Ce trebuie sa contina dosarul
3.Cand se depune dosarul si unde
4.De catre cine se depune dosarul
5.De cand se incepe primirea indemnizatiei de somaj
6.Cum se incaseaza aceasta suma
7.Cand primesc cartea de munca vizata de ITM
8.Termenul legal in care trebuie sa primesc actele de la angajator

Multumesc
Am primit banii pe CM cu intarziere ,dupa ce m-a amenintat ca va da ordin de blocare i-am primit in cont.Eu am spus ca voi face public totul in caz contrar.
Acum astept sa vad ce se intampla si o sa va comunic .
Oricum sfatul dvs este foarte folositor si va multumesc
Va multumesc pentru raspunsul prompt
dar nu am inteles daca poate sa-mi fie mie imputat faptul ca un obiect al firmei cu care lucram dar nu il aveam pe inventar a disparut iar eu sunt acuzata.


Buna ziua
Am 54 de ani sunt inginera si lucrez la o firma privata a unui mare oligarh din Romania,sunt intretinator de familie unic si am un copil minor
In luna noiembrie am primit decizia de concediere din vina angajatorului cu un preaviz de 20 zile.

In decizie se scrie doar ca se desfiinteaza postul si durata preavizului.
Nu s-a tinut cont de nimic ca si redistribuire pe alt post,de faptul ca sunt intretinator unic,de varsta ,de durata pana la pensie.,de compensatii.
Am facut un referat prin care solicitam aceste compensari conform legislatiei CCMNN ,si CCM/ramura(constructii) precum si Concediul de odihna neefectuat din 2009.
In urma deciziei de concediere am facut un soc si am fost internata in spital.
In perioada cat am lipsit s-a umblat in biroul meu si s-au furat diverse ce apartineau firmei(program de calculator.CD-uri,etc) ,biroul fizic a fost luat cu totul din spatiul respectiv iar nimeni nu stie nimic.Acestea mi-au fost imputate mie cand am revenit la serviciu.Mentionez ca nu am nimic pe inventarul meu.
Am fost acuzata de furt si cu blocarea platii CM (concediu medical)si a salariului.
Am facut un referat scris in care am atentionat ca voi spune tot ce stiu despre firme public daca nu se deblocheaza drepturile mele.
Intrebarile mele sunt:
- daca e legal sa-mi opreasca banii in situatia cand eu nu am pe inventar nimic
- daca au avut dreptul sa-mi umble in birou si sa ia obiecte din el si apoi sa-l desfiinteze
-ce valoare de compensatie am dreptul legal
-la cat timp dupa terminarea preavizului trebuie sa primesc compensatia
-daca perioada de concediu medical intra la calcularea zilelor de concediu de odihna

Va multumesc