avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Mihai

Activitate Andrei Mihai

Proprietarul zice ca a cerut duplicat dar nu mai exista niciunde. E posibil?
Buna ziua,

Doresc sa cumpar o casa, dar proprietarul nu mai are actul de cumparare al locuintei cu care figureaza in CF. Exista posibilitatea ca dupa ce cumparar casa, sa apara proprietarul cu actul si sa imi faca ceva probleme?

Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare drepturi banesti
Pot sa dau in judecata firma daca aceasta a intrat in insolventa?
Si pot sa beneficiez de somaj daca am 8 luni lucrate? Am terminat facultatea in urma cu 3 ani si acesta este primul loc de munca.

Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare drepturi banesti
Daca imi gasesc de lucru inainte de terminarea perioadei de preaviz, ma voi putea angaja inainte ca aceasta sa se termina?
Firma la care lucram si-a inchis toate magazinele pe raza judetului,astfel ca din 7 februarie sunt in preaviz (incetarea contractului de munca din initiativa angajatorului). In notificarea de preaviz pe care am semnat-o, scrie ca trebuie sa primesc un salariu compensatoriu. Insa nu am primit pana acum nici salariul pe luna ianuarie(care trebuia sa il primesc in data de 11 februarie), nici bonurile pe luna decembrie.Trebuie sa mai primesc si garantia si salariul pe luna februarie. Am inteles ca cei de la conducere au transmis ca salariile pe Ianuarie nu le vom primi sigur inainte de 15 martie.
As avea si eu cateva intrebari:

1. Ar trebui sa depun ceva plangere si unde? (ca sa imi recuperez banii)
2. Ce se intampla cand se termina perioada de preaviz?
3. Ce se intampla daca intra firma in insolventa?

Multumesc.
Răspuns la discuția Garantie
Mi s-a comunicat ca incepand de azi sunt in preaviz de 20 de zile. Ce se intampla peste 20 zile? ca nu mi-au dat nimic sa semnez.
Răspuns la discuția Garantie
Multumesc pt ajutor.
Răspuns la discuția Garantie
Daca de exemplu ei spun sa semnez demisia ca atunci o sa imi dea salariu compensatoriu? E posibil asa ceva?
Răspuns la discuția Garantie
Magazinul s-a inchis,dar nu am fost informat ce se intampla cu mine. Luni ma intalnesc cu seful zonal.
Daca imi cere sa imi dau demisia,ce se intampla daca nu o semnez?
De ce nu ma dau ei afara pur si simplu, ar trebui atunci sa imi dea salariu compensatoriu?
Discuție Garantie
Lucrez la un magazin care s-a inchis.
In fiecare luna mi s-a oprit garantie(insa in contractul de garantie este specificat faptul ca aceasta se returneaza doar in situatia in care contractul se incheie din initiativa angajatului).
Luni ne vom intalni cu superiorul care ar trebui sa ne transmita ce se intampla mai departe. Probabil va trebui sa semnez ceva de incheiere a contractului de munca. Este posibil sa nu primesc garantia decat daca imi dau demisia?(nu stiu cum prevede legea).
Sau se intampla ceva daca mi se zice sa imi semnez demisia si nu sunt de acord?