avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Activitate sara mihu

Activitate sara mihu

Ma puteti ajuta cu forumalre privind alegerea reprezentantilor o data la 2 ani? Putem primi amenda ca nu am facut acest lucru la 2 ani? Firma este din 2017.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, o data la 2 ani se realeg reprezentantii .

DECI O DATA LA 2 ANI TREBUIE SA ALEGEM REPREZENTANTII SLARIATILOR? MA PUTETI AJUTA CU FORMULARELE NECESARE PT A FACE ACEST LUCRU?
CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA
AM 11 SALARIATI SI VA TREBUI SA FAC INITIEREA NEGOCIERII CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA, SE POATE SA MA AJUTATI CU FRMULARE SI PASII DE URMAT. MULTUMESC!


Cornel Vasile a scris:

Din lege nu reiese asa ceva,

Ok. Va multumesc pt raspuns. In ceea ce priveste mandatul reprezentantilor salariatilor, acestia au ca durata 2 ani, nu? Apoi trebuie realesi?


Cornel Vasile a scris:

Inițiativa negocierii colective aparține oricăruia dintre partenerii sociali.


Da, asa este, dar ma interesa daca este obligatorie initierea CCM-ului la o anumita perioada de timp(din 2 in 2 ani).
Buna ziua. Referitor la CCM, daca am facut initierea negocierii in 2017, dar nu s au inteles partile si nu s a ajuns la inchieerea CCM-ului, partile mai trebuiau sa negocieze de atunci?, este oblgatoriu daca nici una dintre partie nu a mai dorit acest lucru inre timp?
Buna ziua. Am si eu o situatie, la o Asociatie de proprietari, unul dintre salariati consuma bauturi alcoolice, vrem sa I dam un avertisment scris, dar in decizie face referire la Regulamentul intern, trebuie sa aibe si asociatiile de proprietari? Ma puteti ajuta cu un model?Multumesc
Buna ziua. Legat de ROI al unei asociatie de proprietari, ar trebui sa aibe precum societatiile si ma refer acum la prevederi legate de angajatii asociatiei? am un salariat care trebuie sanctionat, iar in decizia face referire la Regulamentul Intern, cum procedez?
Răspuns la discuția Preluare Revisal


Cornel Vasile a scris:

Am explicat mai sus ca ambele variante sunt corecte... Chiar daca nu-l introduceti, in noua baza de date a Revisal-ului salariatul in cauza va figura cu c.i.m. transmis la inspectorat.

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Mai am o singura nelamurire...am facut baza de date de pe raportul pe hartie al itm -ului, dar cei doi angajati activi sunt din 2010 respective 2014. Eu pe acel raport nu am toate modificarile lor de salarii, asadar am introdus cim-ul si ultimul salariu, cel de acum 2080, intrebarea mea este, ce data trec la ,,Data la care produce efecte???, contractul fiind foarte vechi....2010...2014..
Răspuns la discuția Preluare Revisal


Cornel Vasile a scris:

Ambele variante sunt corecte... fie introduceti si salariatii incetati , fie ii introduceti numai pe cei activi .. ITM-ul nu face nicio recomandare in acest sens.

Ma gandesc ca daca introduc salariatul si pe urma il incetez sa nu apara cu zile intraziere la data incetarii, nu stiu cum apare la raportul celor de la control, iar daca nu il introduc deloc ma gandesc iar ca nu este bine deoarece nu va mai figura ca a fost angajat si poate va avea vreodata nevoie de raport din revisal...zic si eu...nu stiu...cum ma sfatuiti sa fac mai corect? Multumesc mult