avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate stresanta2005

Activitate stresanta2005

s-au judecat ani de zile,a obosit sa iroseasca timp si bani..partajul la 2 apartamente costa suficient si avocatul a sfatuit-o sa nu ceara ea partajul
Ideea e ca soacra se teme sa nu vanda el apartamentul in care locuieste cu amanta ,deoarece aceasta nu e la prima tentativa de acest gen.[a facut contract de inchiriere unei pers pe numele soacrei ca titular,aceasta afland cand i s-a blocat pensia pt neplata impoz datorat.
Ne gandeam poate se face o cerere la notar,la cadastru,undeva pt oprirea apart de la vanzare.Sant bunuri comune,dar el ar vrea ambele apartamente
Bunaseara!Socrii mei au divortat ,la momentul pronuntarii divortului avand doua apartamente,niciunul din ei insa nu a cerut partajul.Socrul a amenintat-o pe fosta sotie ca daca nu cere partajul va vinde apartamentele fara acordul ei!As dori sa stiu daca se poate face o cerere la notar pt blocarea vanzarii pana la pronuntarea partajului,in masura in care cei doi il vor cere!
Multumesc!
Răspuns la discuția DONATIE APARTAMENT
Multumesc, o sa mergem la un notar am intrebat asa,macar sa am idee...
BUNA DIMINEATA! AVETI IDEE CAM LA CE SUMA TREBUIE ACHITATA IN CAZUL UNEI DONATII IMOBIL DE LA PARINTE LA COPIL? ACTUL VANZARE CUMPARARE E SEMNIFICATIV MAI SCUMP? MULTUMESC..
multumesc mult...nu am crezut ca o sa mi se raspunda atat de repede...soacra mea a angajat avocat....maine ar trebui sa o insotesc la domiciliul respectiv dar problema e ca nu stim ora la care va veni si cum va reactiona cand ne va vedea socrul...am uitat sa precizez ca i-a anexat acestuia o groaza de diagnostice ca: dementa,epilepsie,neo prostata {ceea ce e real} ...procurorul ne-ar putea asculta pe noi???am putea sa avem noi grija de el chiar daca nu doreste acest lucru el???????a amenintat ca ne omoara pe toti cu cutitul daca ne impotrivim...a primit deja de la tribunal instiintarea ca nu santem de acord cu tutela....ce ar trebui sa fac maine?
Buna ziua! Va cer un sfat caci santem disperati: socrii mei sant casatoriti de 39 de ani, au impreuna 2 copii{ sotul si sora lui} dar de vreo 5 ani nu mai locuiesc impreuna,soacra mea fiind alungata de la domiciliul conjugal.Socrul a locuit in acest timp cu o persoana rau voitoare,in speta amanta acestuia ce si-a adus cu ea la domiciliul socrului si pe sotul ei,paralizat si orb. Au locuit impreuna vreme de 3 ani,sotul amantei a murit iar aceasta din urma vrea sa il puna pe socru sub interdictie judecatoreasca pentru a-i vinde casa.Am inteles ca maine vine un procuror acasa deoarece a declarat ca el nu se poate deplasa,desi el a venit in ultima saptamana de 3 ori la noi pt a ne obliga sa nu ne opunem acestui lucru caci el vrea sa vanda casa si sa i-o lase persoanei in cauza...CE PUTEM FACE? ASTEPT RASPUNS...