avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate maria clara

Activitate maria clara

Buna ziua! Am divortat in urma cu 3 ani. Am o fiica in varsta de 22 de ani,studenta la buget, careia tatal ei nu i-a platit niciodata pensie alimentara si de un an si jumatate nu ii mai da nici un ban. u am solicitat pensie alimentara dupa divort crezand ca ne vom intelege. aAcum fiica mea isi doreste sa obtina acest drept. Cum trebuie sa procedeze, ce acte sunt necesare. Va multumim!
Discuție sulta
Buna ziua! As avea nevoie de un sfat. In urma divortului sotul trebuie sa imi plateasca o sulta lunara, in euro . problema e ca niciodata nu mi-a platit la valoarea oficiala, ci mai mica,asa cum a considerat el ,iar de 2 luni nu mi a mai platit deloc (desi in hotararea judecatoreasca scrie ca daca face asta pot sa il execut). in plus nu a platit niciodata pensie alimentara copiilor (nu am cerut noi, am cautat sa ne intelegem si el le- a dat o perioada niste bani, dar ff putin in raport cu cistigurile lui) dar de 1 an, respectv 6 luni nu a mai platit nimic (amandoi sunt studenti si au sub 25 de ani). pot sa fac ceva? dar penal se poate face ceva? daca am o infirmitate care imi afecteaza viata conteaza? va multumesc!
Discuție sulta neplatita
fostul sot trebuie sa imi plateasca o sulta pentru contravaloarea unui apartament. ptr ca nu avea bani a ramas stipulat la partaj sa imi plateasca lunar 300 de euro pana la atingerea sumei respective. este scris ca daca nu plateste 2 lui consecutiv pot sa fac executare silita. el insa imi plateste 1 luna da si una nu. se poate face ceva in acest caz?