avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1745 soluții astăzi
Forum Activitate adon

Activitate adon

Răspuns la discuția Functionari publici de conducere
Multumesc pentru opinii! Inca ceva! Compartimentul resurse umane imi spune ca nu se aplica prevederile Legii 330 deoarece la concursul la care am participat era conditie de master.
In anul 2008 am participat la un concurs pentru ocuparea unei f.p. de conducere. Una din conditiile de participare era absolvirea studiilor de master sau postuniversitare. La dosarul de concurs am depus certificatul de absolvire a programului de specializare postuniversitara cu durata de un an de zile. Am luat concursul si dupa doi compartimentul de resurse umane, in urma verificarii dosarului profesional, imi spune ca acel certificat nu este bun deoarece el este un document intermediar care atesta parcurgerea a doua din cele trei semestre pe care le are programul de tip master si ca, in conformitate cu disp. art. 98 (1) lit. c din L.188/1999 voi fi destituita din functie. Va rog din suflet sa ma ajutati. Eu sustin ca certificatul pe care il am este echivalentul masterului si pot ocupa functia publica de conducere
Va multumesc!!!
1.Am observat la mai multe primarii din tara ca propun in consiliul local aprobarea avansarilor in trepte de salarizare si nu inteleg de ce. Inteleg pentru promovare in grad si in clasa pentru ca se schimba statul de functii si mai avem si OUG 105/2009 care modifica art. 107 din L.188 dar avansarile in treapta nu inteleg de ce ar trebui sa le propunem spre aprobare consiliului local.
2. Daca dupa promovarea examenului de avansare in grad sau clasa si obtinerea avizului ANFP in consiliul local nu se aproba modificarea statului de functii inseamna ca acei f.p. nu vor fi promovati?
Am observat din profilul dvs. ca sunteti secretar.
Eu lucrez la departamentul resurse umane si ma confrunt cu urmatoarea situatie. Postul de secretar al unitatii adm.terit. este vacant. Primarul, doreste sa promoveze temporar in functia de secretar (6 luni) un functionar public de conducere, respectiv sef serviciu, care are studii superioare (Facultatea de management), studii postuniversitare (Facultatea de stiinte juridice si administrative) si 5 ani vechime in specialitatea studiilor superioare. Din punctul meu de vedere, acest functionar poate ocupa temporar functia de secretar dar mai vreau si alte pareri. Primarul asteapta de la mine un punct de vedere si vreau sa fiu sigura ca este intemeiat. Dvs. cred ca sunteti in masura sa ma ajutati.
Va multumesc
de la referent, inspector, sef serviciu
Buna ziua,
Stiu ca legislatia prevede ca si conditii de ocupare a functiei de secretar sa ai studii juridice sau administrative, cursuri postuniversitare si 5 ani vechime.
Intrebarea mea este daca un functionar public, absolvent al facultatii de management si a cursurilor potuniversitare in cadrul facultatii de stiinte juridice si administrative, cu 10 ani vechime in administratia publica poate ocupa functia de secretar al municipiului?
Va multumesc!