avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters137044

Activitate ContSters137044

Răspuns la discuția cerere chemare in instanta
Va multumesc!
Răspuns la discuția solicitari in instanta
Concedierea este colectiva.


Stiam ca prioritate in reangajare au cei concediati si cei care au copii in ingrijire.
Pot solicita daune pentru acest aspect,deoarece au fost reangajati cei ce nu au copii si alti oameni noi?:(
Multumesc.
Buna seara,
Am si eu urmatoarea situatie:
Vreau sa fac cerere de actionare in judecata a societatii care m-a concediat(art.65/68-colectiva),deoarece nu am primit drepturile ce imi revin intr-o astfel de situatie.
S-a incalcat si art.72,si s-au angajat oameni noi,fara sa ma intrebe daca ma intorc.
Pot solicita plata sal pe perioada de cand au deschis pana cand se rezolva situatia din justitie?Pt ca nu mai vreau sa ma intorc ,situatia fiind tensionata si mi-au sugerat ca o sa am zile grele,daca ma intorc.
-pot solicita daune pt ca eu am si copil in intretinere si ei au angajat si reangajat persoane care nu au copii?
Nu trebuia sa am un impozit mai mic, pe sal,pt ca am in intretinere copil?Eu am dus certif .de nastere si hot.de divort la angajare.
Nu trebuia sa am si spor de vechime?ei au zis cand am intrebat ca este inclus in sal.dar am avut acelasi salariu ca si colegele mele care au doar cativa ani vechime(eu am 21ani vechime).
Pentru aceste aspecte din urma(impozit ,avand si copil,/copil in intretinere/vechime)pot sa solicit daune(plata diferentei de bani) in instanta,pe aceeasi cerere?
Sau fac obiectul altei cereri si se timbreaza?
In situatia sus mentionata am nevoie de avocat?
Pot solicita pentru tot ,cheltuielile de judecata sa fie achitate de societate?
Multumesc!
Răspuns la discuția cerere chemare in instanta
Va rog,nu stie nimeni?
Multumesc
Răspuns la discuția cerere chemare in instanta
Da,scuze,este vb de o cerere de chemare in instanta a societatii unde am fost angajata,este conflict de munca si sediul societatii este in Neptun,domiciliul meu,Mangalia.
Multumesc,
Buna seara,

Va rog ,stie cineva,daca vreau sa depun cerere de chemare in instanta,trebuie sa o depun la tribunalul Constanta sau la cel din Mangalia?
Răspuns la discuția decizie concediere nesemnata
Va multumesc din suflet tuturor!
O sa tin cont si o sa vad ce pot rezolva!
Zi frumoasa!
Răspuns la discuția decizie concediere nesemnata
OK,asadar preaviz nu am avut,insa tot nu am inteles,scuze,daca pot cere plata acestuia,societatii sau daca ajung la instanta.
Decizia nu stiu daca mai imi trebuie,pt ca este inscris pe cartea de munca"incheiat activitatea conf art65(1),decizia nr......
Trebuie sa am si decizia,fizic vb?hartia ?A si nu stiu daca am mentionat ,a fost concediere colectiva iar societatea isi reia activ .dupa 3 luni,adica 1 aprilie.
Multumesc si scuze
Răspuns la discuția decizie concediere nesemnata
Am inteles ca intai ar trebui sa incerc sa ajung cu ei la o intelegere si daca nu ,o sa ma adresez instantei.
Asadar,pot sa solicit si plata preavizului neefectuat?Pentru ca neavand preaviz am pierdut 20 zile lucratoare platite,corect,adica niste bani
Răspuns la discuția decizie concediere nesemnata
Dar acum cand am facut cerere pt achitarea sal compensator si drepturi sal la zi,pot cere si plata preavizului neefectuat?Cererea am facut societatii in incercarea de a rezolva amiabil situatia.

Va multumesc din suflet!
O zi buna!